پسته ای که می خندد

بستن


پسته ای که می خندد

 

اندر احوالات گرانی پسته

"پسته جان طرح نو انداخته ای یعنی چه............... قیمتت را چه گران ساخته ای یعنی چه"(1)

آن گونه که از شواهد بر می آید، بی هیچ توضیحی مخاطب اصیل و بی بدیل ما شخص متشخص پسته است. آن هم از خاندان محترم اکبری، کله قوچی و فندقی که از خاندان اصیل و شریف هستند و نه پسته ی شامی (بادام زمینی) که موجودی باری به هر جهت و بوقلمون صفت بوده و معلوم نیست که پسته است یا با خانواده ی بادامیان نسبتی دارد.

الغرض، این زیبای خندان که رشک دلبران و منظور نظر شاعران است همواره در میان آجیلیان خوش درخشیده و آنگونه که در خاطر خطیر حقیرم هست حائز رتبه ی اولِ شهرت لبخند در جهان نیز هست (دومی با اختلافی بسیار چشمگیر متعلق به ژوکوند می باشد.)

به هر تدبیر آن طرفه ی کم نظیر و تحفه ی دلپذیر از ابتدای زمان خلقتش خود، سر و گردنی از دیگر همتایان فراز داشت . اما دیر هنگامی نیست شنوده ام که آن والاتبار به معراجی شگفت دست یازیده و خود را آن چنان بالا کشیده که دست هیچ دیّارالبشری به گرد پوسته اش هم نمی رسد چه برسد به مغزش.

از آن جایی که ساده لوحی، خصیصه ی ذاتی و جزء لاینفک  وجود نگارنده است، این کلام را شایعه پنداشته بر آن شائبه ی صحت نگذاشتم و از آن گذشتم و آن گاه به خویش آمدم که آن خوشمزه ی نمکین در ستیغ گران شدگی جای گرفته بود. چونان عنقا که بر قله ی قاف آشیان نموده باشد.

لاجرم دست دریغ بر هم مالیده از جفای دهر کلی نالیده و به روزگاران نه چندان دور پسته خوری مان بالیدیم.

در همان دوران افسوس و دریغ بود که هدهد خوش خبری از جراید و رسانه ها اعلام نمود دلبر وطنی را می توان به قیمت مصوب و البته ارزان ابتیاع نمود.

ما را از شنیدن این خبر مبسوط شعفی در دل پدیدار شد که طاقت ضبط آن نداشته، فی الفور راهی بازار گردیدیم تا به بضاعت اندکمان "قدرکی" از این محصول دل نشین در سبد محقر خریدمان جای دهیم و شب عیدی، خاطر غاطر خانواده و خویشان را مشعوف نماییم.

اما هر چه بیشتر جستیم، کمتر یافتیم. از رو نرفتیم، عینک خوش بینی بر چشمان بابا غوری شده مان زدیم، انگشت گرد جهان کرده پسته ای ارزان می جستیم و یاللعجب که قیمت ها می شنیدیم گزاف و خلاف وعده ی ذکر شده که رقم هایی معادل سه برابر و نیم قیمت مصوب را نیز شامل می شد.

پس این بار چاره نداشته، دو دست دریغ بر سر کوفتیم که راهی به جز این پیش رو ندیدیم.

می خواهم صادقانه برایتان بگویم که این حقیر فقیر در طول دوران حیات به خاطر مانده اش (از اول ابتدایی تا حال) از حساب و محاسبه عاجز بودیم و هر آنچه معلمان بزرگوارِ پر مهر، ترفند به کار بستند که ما قدری حساب حالی مان شود، راه به جایی نبردند.

از درس پردازی معلم ریاضی در خاطر است که برایتان خواهم گفت :

کلاس نهم که بودم، در اوایل سال تحصیلی، با شرم بسیار که از اندک بودن نمره ی ریاضی نزد معلم مربوطه رفتم با کُرک و پر ریخته و سبیل آویخته، نجوا کنان معلم را گفتم که من، مخِ فهم حساب نداشته و ندارم.

معلم مهربان مرا فرمود : آن قدر برایت تکرار می کنم که شیر فهم شوی جانم!

اگر چه هم آن بزرگوار مدتی بعد به لحن اعتراض مرا فرمود : تو را خرفهم می کنم جانم!

و در پایان سال به خشم فرمود : چقدر کم فهم هستی جانم!!

به این ترتیب ما ضعف محاسباتی را را به شکل مادر زادی و ارثی با خود داشته ایم و هیچ گاه دو دو تای مان 4 نمی شود. یا می شود 58/2 یا 31/5 . به همین دلیل وقتی اتفاق مذبور افتاد، خوش بینِ تان نفهمید پسته که در خاک پاک ایران زمین می روید و می بالد، چرا سر بر آسمانها ساییده و این قدر بها یافته است.

اگر چه دوستان و آشنایان و اربابان جراید هم در این باب توضیحات بسیار فرمودند ولی پیرو ضعف موروثیِ ما، در حساب و کتاب، ما نه شیر فهم و نه ... فهم، و خودِ ما نیز ایمان آوردیم که چقدر کم فهمیم که این محاسبات، به هیچ رو حالی مان نمی شود.

و اما ضعف مطلقمان  مان در حساب، با قوت نسبی مان در شعر و شاعری، یر به یر می شود . پس آن گونه که سرمان خوش است و به بانگ بلند می گوییم به سراغ این محبوب گران بها رفته با انگولک نمودن شعر دیگر شعرای نام آور می گوییم :

ای پسته که خنده زدی بر حدیث قند ....... آخر بگو که قیمت تو می رسد به چند؟ (2)

و به جای پسته پاسخ می دهیم :

تا هر کجا که کشد میل مان، نژند ...........بس کن تو و نَسُرا بیش از این چرند

پاورقی :

عنوان مقاله متأثر است از نام "مردی که می خندد" اثر "ویکتور هوگو".

(1) : دلبرا طرح نو انداخته ای یعنی چه ؟ ................ جامه را فاخته ای ساخته ای یعنی چه ؟

(2) : ای پسته تو خنده زده بر حدیث قند ................ مشتاقم از برای خدا یک شکر بخند

اندر احوالات گرانی پسته2

امضاء : خوش بین الممالک

خوش بین الممالک

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت