نکته 1: فقط عکس بگیرید

بستن


نکته 1: فقط عکس بگیرید

 

شاید این نکته خیلی به نظر ساده بیاید، به ویژه در شروع این کتاب، ولی باور کنید عکس های زیادی را دیده ام که به علت تردید و دودلی عکاس در لحظه ی مناسب عکاسی نشده و از دست رفته اند.

البته باید با کمال تأسف بگویم که من هم تعداد زیادی عکس را به همین دلیل از دست داده ام. یک سناریوی ساده است که هر روز اتفاق می افتد، یک نفر می گوید: «چه جالب، بیایید با هم عکس بگیریم» همه موافق اند و سر جای خود می ایستند، لبخند و ... اتنظار. آن ها منتظرند، اما ناگهان عکاس از گرفتن عکس پشیمان می شود یا به هر دلیلی از فشردن دکمه ی شاتر صرف نظر می کند، چون به نظر عکاس هنوز شرایط برای گرفتن عکس فراهم نیست و تردید دارد. در حالی که این فقط یک عکس دوستانه و خانوادگی است و باید ساده و بی دردسر گرفته شود.

اما در مقایسه، وقتی در خیابان مشغول عکاسی خبری هستید دیگر زمان بندی و شرایط فرق می کند و شک و دودلی کمتر قابل چشم پوشی است. در این نوع عکاسی وقتی تردید کنید عکس از دست می رود. شاید بگویید که دلیل تأخیر در عکاسی قانع کننده است. زیرا تمام عوامل فنی مانند نوردهی، فوکوس، وایت بالانس، سرعت شاتر و به وِیژه ترکیب بندی باید درست انتخاب شود.

همچنین قرار گرفتن عناصر تصویر در کنار هم باید به درستی باشد ماننداین که یکی از دو موضوع کمی جلوتر بوده و حرکت سر و دست یا حالت صورت باید در عرض چند ثانیه هماهنگ شود و موارد دیگر.

اما در هر صورت، درنگ باعث از دست رفتن زمان ثبت عکس می شود و برای هر تأخیر حتی یک ثانیه ای همیشه راه حلی وجود دارد. شاید بگویید«باید تنظیمات نوردهی را کنترل کنیم.» خوب باید قبل از شروع به عکاسی این تنظیمات انجام شود یا دست کم یک تنظیم پیش فرض، مثل Auto را انتخاب کنید. نکته ی مهم دیگر عکاسی با فرمت RAW است، یکی از مهم ترین نکاتی که توصیه می کنم همین است. زیرا کیفیت عکس شما از نوردهی تا وایت بالانس کاملاً حفظ می شود. همچنین فراموش نکنید، همان طور که یک منظره در کمتر از چند ثانیه شکل می گیرد می تواند در چند ثانیه هم تغییر کند.

اگر کمی عاقل تر باشیم، قبل از آغاز عکاسی و چند ثانیه وقت صرف تنظیم دوربین کنیم، بهتر از آن است که عجولانه عکاسی کنیم و بعد مشخص شود که بعضی تنظیمات اشتباه بوده.

بنابراین همیشه به یاد داشته باشید، شرایط عکاسی در کسری از ثانیه تغییر می کند و این لحظات دیگر تکرار نمی شود.

هنری کارتیه برسون، استاد سرعت عمل در عکاسی خیابانی می نویسد: «وقتی برای عکاسی دیر می شود با حقیقت تلخی رو به رو می شوید. دقیقا به اشتباه خود پی می برید و در این هنگام با خود می اندیشید که چه عکس هایی را از دست داده اید. همچنین به عقیده ی او: ما عکاسان پیوسته با آن چه محو می شود درگیر هستیم، هنگامی که از دست می روند دیگر هیچ راهی روی زمین وجود ندارد که بتوان آنها را دوباره بازگرداند. »

سرانجام این که شانس شما همان است که به دست می آورید. برای افزایش شانس تان بهتر است از قبل آماده باشید، در ضمن تکنولوژی دوربین دیجیتال امکان جبران اشتباهاتی را که در دوربین های آنالوگ و فیلمی پیش می آمد، فراهم کرده است.

پس مهم ترین نکته در عکاسی، انتخاب لحظه ی درست است، بنابراین دکمه شاتر را بدون تردید فشار دهید و عکس بگیرید.

نکته 1: فقط عکس بگیرید

در عکاسی از مردم، دیگر ایستادن کنار چراغ های خیابان در حالی که از بالای سرشان چراغ هایی سبز شده،

کاملا اشتباه و کلیشه ای است. من هرگز به این شیوه اهمیت نمی دهم بنابراین عکس فوق، ترکیب بندی

غیرعادی دارد، که قبول دارم، ولی من هنگام ترکیب بندی، آن کلاه سفید را دوست داشتم و همچنین

در صحنه ی گذرایی مانند این، دیگر مجال فکر کردن نیست.

بهتر است شما هم پس از دیدن کادر مناسب

بی درنگ عکاسی کنید.

 

نکته 1: فقط عکس بگیرید2

برای گرفتن این عکس، تنها زمان بسیار کوتاهی فکر کردم،

فقط چند ثانیه صبر کردم تا پسرک درست میان انعکاس

نور خورشید در آب قرار گرفت و بدون هیچ تردیدی

عکس گرفتم.

مقسم

پی نوشت: لازم به ذکر است، علت پایین بودن کیفیت تصاویر به دلیل اسکن شدن عکس ها می باشد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت