نکته 7: سوالهایی که در روند کار عکاسی باید از خود بپرسید

بستن


نکته 7: سوالهایی که در روند کار عکاسی باید از خود بپرسید

 

روند کار عکاسی یک مفهوم کاملاً دیجیتال است، زیرا با عکاسی دیجیتال، ما نسبت به عکس ها، روند عکاسی، نگهداری، پردازش و نمایش آنها مسئول می شویم.

اولویت اصلی پس از هر عکاسی همانگونه که در فصل قبل دیدیم کپی گرفتن از آن هاست که البته این عمل هزینه ای در بر نداشته و سلامت عکس ها را بیمه می کند. اما بیش از همه آنچه ذهن شما را باید به خود مشغول کند، این است که چطور صحنه یا منظره ای را عکاسی کنید.

یک روند کار عکاسی مشخص می کند که عکس ها چطور در صحنه های مختلف عکاسی می شوند. مثلاً شما حافظه ی دوربین خود را پر از عکس می کنید، بعد چه می شود؟ قبل از این که شما عکسی را به روی وب سایت خود منتقل کنید یا آن ها را روی کاغذ چاپ کنید، چه چیزی نیاز است و چه اتفاقی می افتد؟ تمام این موارد بستگی دارد به این که چقدر شما عکاسی کرده اید، از چه عکس گرفتید، سفر بودید یا در خانه و شهر خود و در اصل چه مقدار درگیر وجه دیجیتال عکاسی شده اید؟

به جرأت می توان گفت روش عکاسی هر عکاس کاملاً متفاوت و مخصوص خود اوست. اما آن چه اهمیت دارد، پیش از آن که تصاویر در یک مسیر آشفته و بی هدف رها شوند و تغییرات گوناگون در موقعیت های مختلف روی آن ها انجام شود، داشتن یک روند کار برای کار عکاسی است.

اگر تا به حال روش خاصی نداشته اید بهتر است برای شروع سؤال های زیر را از خود بپرسید:

  • چه تعداد عکس در هر مورد می گیرید و چند مورد؟ شما باید بدانید که چه تعداد عکس قرار است در هر مرحله از عکاسی گرفته شود و همچینین چه تعداد عکس در هر سال جمع آوری می کنید؟ این امر روی زمان مراحل ویرایش و همچنین فضای نگهداری عکس ها تأثیر دارد.
  • چقدر با جدیّت عکس هایتان را ویرایش می کنید؟ آیا همه جزئیات را حفظ می کنید یا درصدی کوچک از آن را نگه می دارید؟ چه زمانی مشغول انتخاب عکس های ویرایش شده می شوید؟ آیا بعد از چند روز که از عکاسی می گذرد؟  آیا دوباره با نگاهی بی طرفانه به عکس نگاه می کنید؟ این در زمان بندی بخش های مختلف کار عکاسی شما تأثیر گذار است.
  • چه مقدار ویرایش و پردازش روی عکس ها انجام می دهید؟ عکاسی را با کدام یکی از فرمت های RAW, JPEG, TIFF انجام می دهید؟ این نکته بر چگونگی کیفیت تصاویر و انتخاب نوع نرم افزارهای کاربردی تأثیر دارد و ممکن است تعداد زیادی از این نرم افزارهای کاربردی مورد نیاز شما باشد. وقتی تصمیم گرفتید که چطور عکاسی کنید، می توانید قدم به مرحله ی بعد بگذارید، مرحله ای که برنامه ریزی شخصی خود را برای روند کار انجام می دهید.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت