نکته 9: آگاهی نسبت به شرایط عکاسی

بستن


نکته 9: آگاهی نسبت به شرایط عکاسی

 

شاید به نظر بیاید که من بیش از اندازه روی یک رشته عکاسی مانند عکاسی خیابان و خبری- گزارشی تأکید می کنم که گمان می کنم همینطور باشد. اما این دو از پر کاربردترین رشته های عکاسی هستند زیرا به سراغ موضوعی پیش بینی نشده می روند.

آگاهی نسبت به محیط به شرطی است که بدانید کجا هستید و چه اتفاقی پیرامون شما واقع می شود. چگونه عناصر مختلف، مردم و حوادث با هم مرتبط اند. من معتقدم که این نکته، هر چند همیشه جزء مهارت های عکاسی نیست، مهمترین اصل در هنگام عکاسی در شرایطی است که همه چیز در کنترل شما نیست، مقصودم عکاسی در خارج از استودیو است.

به بیانی دیگر می توان این وضعیت را «پیوستگی» و چگونگی جای گرفتن در شرایط عکاسی نامید. اگر در رشته ی خاصی مانند عکاسی حیوانات کار می کنید و این رشته را به دلخواه برگزیده اید مطمئناً نکته ی بالا را می دانید و نیز آگاه هستید که درباره ی موضوعاتی که عکاسی می کنید تا حد امکان اطلاعات و آگاهی داشته باشید. و نکته حساس در امر عکاسی از حیوانات، مثلاً یک حیوان مشخص، اطلاع از رفتارهای خاص آن موجود است. در محیط قرار بگیرید آماده ی عکاسی شوید و دانش و تجربه ی خود را به محیط کارتان گره بزنید.

در مورد رشته های عکاسی رایج تر مانند عکاسی گزارشی و منظره این آگاهی بر اساس ویژگی های خیلی خاص تغییر می کند و بررسی دقیق و سریع صحنه ی عکاسی همیشه باید جزء اولین کارهای شما باشد. این کار را آنقدر تمرین کنید که به صورت یک عادت در شما شکل بگیرد.

البته شاید این کار را به تناوب انجام دهید، اما یادتان باشد که توجه به تأثیر خاص یک موقعیت همیشه برای تجزیه و تحلیل آن چه رخ داده و چرایی به وجود آمده مفید است. در عکاسی از مردم، یک فرودگاه، یک مغازه، یک رستوران یا هر جایی دیگر را می توانید امتحان کنید. برای عکاسی منظره باید به وضعیت آب و هوا، نور، قرارگیری درست بخش های مختلف تصویر(کادربندی) و ابعاد مختلف در عکس از بزرگترین تا کوچک ترین جزء توجه کنید.

نکته 9: آگاهی نسبت به شرایط عکاسی

در این عکس تا یک ساعت قبل از این که طوفان اطز خط ساحلی ماساچوست عبور کند، ابرها کاملا مشخص نبودند و

نشانه ی جدی از شروع یک توفان وجود نداشت. اما اطلاعات مختصر من درباره علم هواشناسی و سرعت باد باعث

پیش بینی موقعیت و عکاسی این لحظه شد.

 

نکته 9: آگاهی نسبت به شرایط عکاسی2

صلیب کوچک در مرکز این عکس بدون شک نقطه ی طلایی این تصویر است. برای عکاسی، من در موقعیتی قرار گرفته

بودم و کاملا آماده ی عکس گرفتن کادربندی را انجام داده بودم که ناگهان فاصله ی میان دو گاو بوجود آمد و صلیب

مشخص شد. من هم بلافاصله عکس گرفتم. مکان این عکس کمپ Dinka در سودان است.

مقسم

پی نوشت: لازم به ذکر است، علت پایین بودن کیفیت تصاویر به دلیل اسکن شدن عکس ها می باشد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت