نکته 10: در شرایط خاص عکاسی منتظر بمانید

بستن


نکته 10: در شرایط خاص عکاسی منتظر بمانید

 

این شیوه در بعضی از انواع عکاسی مانند عکاسی گزارشی- خبری بیشتر کاربرد دارد. حالا ببینیم منظور از شرایط عکاسی چیست؟

شرایط عکاسی می تواند شامل مجموعه ی گسترده ای از حوادث باشد که در یک موقعیت اتفاق می افتد و فرصتی است که به اطراف بروید و عکس های مختلفی بگیرید یا یک کادر بندی خاص را انتخاب کنید و بگذارید که رویدادهای مختلفی در کادر ثابت شما اتفاق بیفتد. همیشه در چنین شرایطی مسأله ای که فکرم را بسیار به خود مشغول می کند انتخاب و اصلاح کادربندی درست یک تک فریم است. فرض بر این است که چیزی خاص درباره ی این موقعیت چشم شما را به خود جلب کرده است. خوب، این یک پیام است؛ مثلاً در تصاویر زیر، مردم از مقابل یک تابلوی بزرگ تبلیغاتی می گذرند کادر تغییر نمیکند اما بخش های تشکیل دهنده مانند نور متغیر است که باعث تغییر کیفیت عکس ها هم می شود. هر از گاهی، مردم در یک لحظه با هم وارد کادر می شوند، ناگهان درمی یابند که این همان عکسی است که می خواهید و عکس می گیرید!

درست است که در بیشتر موارد، وقتی فکر می کنید، عکس خوبی هم می گیرید، امّا گاهی اوقات هم تنها عکس خوب در یک لحظه اتفاق می افتد، من نورپردازی این عکس ها را در حالت استاندارد انتخاب کردم و کادربندی را طوری بستم که مردم از مقابل تابلو بزرگ تبلیغاتی به عنوان پس زمینه ی ثابت عبور کنند.

اگرچه ویژگی گرافیکی این پس زمینه کاملاً واضح است اما باز جایی برای افزودن و تغییر مقداد کنتراست و هماهنگی بیشتر وجود دارد. موقعیتی مانند این تصاویر که شما اجباری برای جابه جایی نداشته باشید می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشد.

عکاسی از مردم در مقابل یک طرح گرافیکی ثابت بسیار جالب است. به عکس دوم نگاه کنید که در موزه ی هنر شانگهای از یک بازدید کننده ی موزه گرفته شد. وی در حالی مقابل تصویر پاندا قرار گرفته تا دوستش از او عکس بگیرد که اصلاً فکر نمی کرد تبدیل به یک موضوع جالب شده است. اگر چه ایستادن و عکس گرفتن خود نیاز به یک برنامه ریزی دارد ولی آیا می دانست که آرایش موهایش درست شبیه گوش های پاندا شده است؟ البته که نه، او متوجه نبود تا زمانی که دوستش به او گفت. شاید بگویید این موضوع اصلاً از پیش تعیین شده نیست، بله، اما با کمی دقت در اطرافتان می توانید چنین موضوع های جالی را عکاسی کنید.

یادتان باشد اول صبر، بعد تصمیم گیری و عکاسی کنید سپس از صحنه خارج شوید. اغلب یک موقعیت خاص با تغییر عوامل، مثل حرکت موضوع تغییر می کند. یعنی شما موضوع را در حالتی می بینید که بعد از زمان مناسب عکاسی است و انتظار این حالت را نداشته اید، البته در چنین حالت های دور از ذهنی، عکس های جالبی هم وجود دارد. بنابراین آن چه به معنای «دور از ذهن» است گاهی همچون یک امتیاز و ویژگی خاص در بسیاری از موقعیت ها وجود دارد که هرگز نمی دانید که چگونه اتفاق افتاده است. در چنین موقعیت نیازمند سنجش مقدار ارزش موقعیت هستید که آیا دوباره از همان موضوع عکاسی کنید یابه سراغ موضوعی دیگر بروید.

نکته 10: در شرایط خاص عکاسی منتظر بمانید

همان طور که در متن هم توضیح داده شد در چنین موقعیتی که یک کادر مشخص و ثابت وجود دارد باید منتظر بهترین شرایط

قرارگیری موضوع (مردم) باشید که در چند ثانیه تغییر می کند. این نوع عکاسی مستلزم صبر و شکیبایی بسیار است.

به یاد داشته باشید که در چنین مجموعه ای لزوما آخرین عکس گرفته شده بهترین عکس نیست.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت