نکته 12: روش حرفه ای گرفتن عکس مخفیانه

بستن


نکته 12: روش حرفه ای گرفتن عکس مخفیانه

 

چنانچه بخواهید به صورت مخفیانه و بدون آگاهی موضوع در یک موقعیت شلوغ و نزدیک از آن عکس بگیرید، مثلاً در جایی که عکاسی مشکل آفرین است، به ویژه اگر شما تصمیم به گرفتن عکس های متعدد دارید، این شیوه ممکن است راه گشا باشد.

به جای این که دوربین را مقابل صورت و چشمانتان بگیرید که کاملاً شما را لو می دهد که عکاسی می کنید، دوربین را در حدود کمر خود نگاه دارید و یا روی زانو قرار دهید یا جایی روی یک میز بگذارید، بعددکمه ی شاتر را بزنید، البته بدون این که به دوربین نگاه کنید. عکاسی بدون نگاه کردن در زمان عکاسی به روش فتوشیمی بسیار پر هزینه بود، زیرا تعداد زیادی از فیلم ها از بین می رفت. البته برای این دوربین ها هم روشی وجود دارد، بدین ترتیب که منشور پنج وجهی و صفحه Ground-glass screen را بردارید(در بعضی از دوربین ها امکان پذیر است) و در حالی که وانمود می کنید مشغول تمیز کردن دوربین هستید عکس بگیرید.

امروزه دوربین های دیجیتال، امکان عکاسی مخفی را امکان پذیر ساخته اند، به طوری که شما بلافاصله عکس گرفته شده را می بینید و اگر کادر و ترکیب بندی آن اشکال داشت دوباره عکاسی می کنید. در عکاسی مخفی بهتر است فوکوس و نوردهی دوربین را در حالت اتوماتیک قرار دهید.

در ابتدا موضوع و کادر را هر چقدر که امکان پذیر است، بررسی و سپس فاصله ی کانونی را نسبت به مکان موضوع تنظیم کنید. در این هنگام می توانید به اطرافتان نگاه کنید و  موضوعات دیگری را نیز بیابید در ضمن نگاه کردن به اطراف این خاصیت را دارد که کمتر به چشم می آیید.

در این نوع عکاسی باید یاد بگیرید که پیش بینی کنید. همچنین کادر بندی شما زمانی درست از کار در می آید که بند دوربین را دور گردنتان بیندازید سپس درست دوربین را به شکل افقی و تراز روی سینه ی خود نگاهدارید و عکس بگیرید.

برای تمرین، اگر لنزی با فاصله ی کانونی ثابت دارید با آن، وگرنه با یک فاصله ی کانونی ثابت از لنز زوم تان به نحوی که بدانید زاویه ی دید این لنز به چه اندازه است و در نتیجه تصویر شما چگونه خواهد بود، عکاسی کنید.

اگر دوربین شما مجهز به Live view (نمایش در لحظه ی تصویر روی صفحه ی نمایشگر LCD) است به راحتی می توانید با مشاهده ی کادر و زاویه ی دید کادربندی درست تری را انتخاب و بدون جلب توجه عکاسی کنید.

اما توجه داشته باشید که نباید زیاد به صفحه نمایشگر دوربین نگاه کنید، چون همین کار باعث جلب توجه موضوع می شود و دیگر عکاسی از حالت مخفیانه خارج می شود.

نکته 12: روش حرفه ای گرفتن عکس مخفیانه

مردی از اهالی برمه که در کافه ای واقع در رانگون نشسته بود. نور روی صورت او را دوست داشتم، اما من

بسیار به او نزدیک بودم و نمی توانستم دوربین را مقابل چشمانم بگیرم. بنابراین تصمیم گرفتم

که مخفیانه از او عکاسی کنم. پس دوربین را روی میز گذاشتم درست کنار فنجان چایم

و عکس گرفتم.

 

نکته 12: روش حرفه ای گرفتن عکس مخفیانه2

هنگامی که داخل ایستگاه اتوبوس نشسته بودم، مقابل من خانواده ای نشسته که همگی به خواب

رفته بودند، خیلی برایم جالب بود. بنابراین بدون توجه اطرافیان، دوربین را همان طور که نشسته بودم

روی زانو قرار دادم. کادربندی و زوم را انجام داده و عکس گرفتم. پیشنهاد می کنم در صورتی که

فرصت داشته باشید حتما عکس گرفته شده را نگاه کنید و کادربندی درست را انجام دهید.

 

نکته 12: روش حرفه ای گرفتن عکس مخفیانه3

بسیاری از دوربین های دیجیتال SLR امروزی مجهز به حالت Live View هستند. به طوری که حتی اگر دوربین را

با زاویه بسیار بسته در سطح کمر خود نگاه دارید می توانید به راحتی با این امکان، ترکیب بندی

درست را انجام دهید.

مقسم

پی نوشت: لازم به ذکر است، علت پایین بودن کیفیت تصاویر به دلیل اسکن شدن عکس ها می باشد.

ورود کاربر

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت