نکته 16: شناخت دامنه پویایی (Dynamic Range) موضوع و صحنه عکاسی

بستن


نکته 16: شناخت دامنه پویایی (Dynamic Range) موضوع و صحنه عکاسی

 

دامنه ی پویایی (Dynamic Range) یک صحنه، مقیاسی از کنتراست آن است و این یعنی نقطه ی کلیدی در عکاسی دیجیتال.

در جایی که سنسورها به طرز غیر قابل اغماضی در فرانوردهی (Overexpose) و فرونوردهی (Underexpose) ناتوان اند. بنابراین اگر با شرایط موجود در صحنه خو بگیرید زندگی شیرین تر می شود.

ادراک شما در نگاه اول به صحنه از دامنه ی پویایی آن و این که به چه مقدار فراتر از توان دوربین شماست باعث تصمیم گیری صحیح از جانب شما می شود که می تواند شامل تغییر نقطه دید، ترکیب بندی یک بخش کوچک از صحنه، عزم به فداکردن بخش های بیش از حد روشن صحنه و این که پس از عکاسی و در مرحله ی ویرایش عکس ها چه مقدار قابل اصلاح هستند و یا به جای این تصمیمات چندین فریم از این صحنه با نوردهی های متفاوت عکاسی کرده و پس ترکیب آنها به روش HDR باشد.

یکی از شرایط مهم و لازم دامنه پویایی در یک کار عملی این است که چه مقدار آمادگی پذیرش از دست رفتن اطلاعات را دارید؟

بیشتر عکاسان ترجیح می دهند بخش های درخشان تصویر بسوزد و در عوض سایه ها جزئیات داشته باشند و برخی دیگر از تاریک شدن و حتی به سیاهی کشیده شدن سایه ها لذت می برند.

در نهایت بیشتر عکاسان دوست دارند که عکس هایشان دارای یک محتوی واقعی نسبت به موضوع اصلی داشته باشد نه تنها نقاط روشن زیاد بلکه سایه های زیاد را هم حذف می کنند.

همین نکته در عکاسی ما را به سویی هدایت می کند که در صدد ضبط و ثبت هر ذره از جزئیات صحنه نباشیم. خیلی ها مخالف هستند یکی از آن ها خود من هستم، زیرا معتقدم که در عکاسی به شرطی تصویر واقعی و قابل قبول است که مقدار دامنه ی پویایی با آن چه ما با آن آشنایی داریم نزدیک تر باشد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت