نکته 17: چه وقت یک هیستوگرام خوب از بین می رود

بستن


نکته 17: چه وقت یک هیستوگرام خوب از بین می رود

 

در نگاه اول، هیستوگرام یک روش قضاوت بسیار دلسوزانه دربارۀ تصویر نیست، بلکه تجربه نشان داده هیستوگرام نموداری است که به سرعت می تواند مقدار نوردهی، روشنایی و کنتراست عکس را ارزیابی کند. حتی سریع تر از این که عکس را روی صفحۀ نمایشگر LCD دوربین ببینید.

اگر نمودار بخش های درخشان اهمیت دارد (که به هر صورت به نظر من چنین است)، بنابراین بهتر است که علائم گویای یک نمودار هیستوگرام مشکل دار را بیاموزید، نشانه هایی که گویای این هستند که تصویر به خوبی نوردهی نشده یا دارای اشکالاتی در مراحل پس از پردازش است.

به یاد  داشته باشید که هیستوگرام مانند نقشه ای از رنگ ها و سایه – روشن هر رنگ موجود در تصویر است (درون دوربین هیستوگرام های قرمز، سبز و آبی به صورت مجزا نیز نمایش داده می شود).

معمولاً سمت چپ هیستوگرام متعلق به بخش های تیره عکس و سمت راست متعلق به قسمت های سفید آن است و بدین ترتیب شکل هیستوگرام نشان دهندۀ گستردگی و شدت رنگ مایه ها و یا خاکستری های تصویر است.

وقتی هیستوگرامی را می بینید ابتدا به لبه های سمت چپ و راست آن نگاه کنید. اگر نمودار شما در یک طرف دارای انباشتگی باشد، نشان دهندۀ اشکال در نوردهی تصویر است.

انباشتگی در قسمت چپ به معنای سایه های تند است که نوردهی کمی داشته اند بنابراین بسیاری از اطلاعات عکس در قسمت های سیاه از بین رفته است.

فشردگی در قسمت راست هیستوگرام به معنی از بین رفتن اطلاعات تصویر در بخش های روشن آن است.

اما وقتی هر دوی این حالت ها در دو طرف هیستوگرام همزمان نمایان شود، تصویر بسیار پر کنتراست بوده است. یک چنین تصویری چون تونالیته های میانی را ندارد؛ یا عکاس تعمداً چنین عکسی را گرفته که هیچ و یا اگر اشتباهی رخ داده غیر قابل برگشت و جبران است.

در صورتی که رنگ ها یا سیاهی در قسمت وسط انباشته شوند، نه در قسمت های چپ و راست، تصویر دارای کنتراست کم است. البته در این حالت هیچ اشکال فنی وجود ندارد و در مرحلۀ پردازش کامپیوتری می توانید مقدار کنتراست را افزایش دهید.

تنها به خاطر داشته باشید که حتماً تصویرتان باید 16 بیت باشد تا بدون هیچ محدودیتی امکان ویرایش عکس را داشته باشید.

نکته 17: چه وقت یک هیستوگرام خوب از بین می رود

1-نوردهی کم

اشکال: لبۀ سمت چپ، مقدار بسیاری از رنگ ها در این قسمت فشرده شده اند یعنی بعضی از جزئیات تصویر در قسمت سیاهی مطلق از بین رفته است.

راه حل: در قسمت راست وجود فضای خالی بدین معناست که نوردهی بسیار کم بوده است.

یعنی می توانید این عکس را باد نوردهی بیشتری بی نگرانی از سوختن بخش های روشن تکرار کنید. زیرا اختلاف تیرگی و روشنایی ها به نسبت 11 به 2 است.

 

نکته 17: چه وقت یک هیستوگرام خوب از بین می رود2

2-نوردهی زیاد

اشکال: رنگ ها در قسمت راست هیستوگرام انباشته شده اند و تقریباً در بعضی از قسمت ها اطلاعات تصویر از بین رفته و به رنگ سفید تبدیل شده است.

راه حل: فضای زیادی در قسمت چپ هیستوگرام وجود دارد، یعنی می توانید با نوردهی کمتر عکس را مجدداً بی واهمه از تیره شدن تکرار کنید.

 

نکته 17: چه وقت یک هیستوگرام خوب از بین می رود3

3- کنتراست زیاد

اشکال: هر دو بخض چپ و راست، اطلاعات تصویر در قسمت های سایه و نقاط روشن از بین رفته اند.

 

نکته 17: چه وقت یک هیستوگرام خوب از بین می رود4

4- بخش تاریک

اشکال: بیشترین مقدار رنگ ها د ربخش چپ هیستوگرام انباشته شده است.

اگر تصویر پر از سایه های تیره را دوست دارید که هیچ، ولی روشن کردن سایه ها خواه از طریق افزایش نوردهی و خواه از طریق پردازش بعدی منجر به از بین رفتن اطلاعات تصویر در قسمت های روشن می شود.

راه حل: هیچ انحرافی در بخش راست برای افزایش نوردهی بدون حذف شدن جزئیات روشنائی وجود ندارد.

 

نکته 17: چه وقت یک هیستوگرام خوب از بین می رود5

5- کنتراست پائین (در قسمت چپ هیستوگرام)

اشکال: از آنجایی که تمام رنگ ها در بخش کوچکی از هیستوگرام انباشته شده، مقدار پردازش روی تصویر کامل است از سیاهی به سفیدی که باعث ایجاد «کشیدگی» می شود.

 

نکته 17: چه وقت یک هیستوگرام خوب از بین می رود6

6- روشن (بخش راست هیستوگرام)

اشکال: بیشتر رنگ ها در بخش راست هیستوگرام فشرده شده این موضوع کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد، اما به نظر می آید که اگر کمی تاریک تر عکاسی شود و یا بعداً در پردازش تیره تر شود بهتر است.

 

نکته 17: چه وقت یک هیستوگرام خوب از بین می رود7

7- نقاط روشن کوچک اما شدید

اشکال: هیستوگرام به شکل میله ای در یک طرف نمایان می شود. بدین ترتیب باید در سمت راست رنگ های ملایم وجود داشته باشد.

مقسم

پی نوشت: لازم به ذکر است، علت پایین بودن کیفیت تصاویر به دلیل اسکن شدن عکس ها می باشد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت