نکته 18: درک هیستوگرام

بستن


نکته 18: درک هیستوگرام

 

نکته 18: درک هیستوگرام2نکته 18: درک هیستوگرام

نمودارهای هیستوگرام نه تنها برای رفع اشکال مفید است، بلکه برای درک مقدار نوردهی و کنتراست تصویر نیز اهمیت دارند و هر چه بیشتر دربارۀ آن بدانید رنگ های عکستان را بهتر تنظیم می کنید.

بنابراین تنها پیشنهاد این است که بیاموزید چطور یک هیستوگرام را بخوانید.بهترین روش برای تشخیص این که کدام قسمت تصویر به کدام بخش های فراز و فرود نمودار هیستوگرام مربوط می شود، نگاه کردن هم زمان عکس و هیستوگرام است.

هیستوگرام طوری طراحی شده که با یک نگاه قابل تشخیص است و به توضیحات اضافی نیاز نیست. به همین دلیل در این دو صفحه بیشتر به نمایش عکس ها و هیستوگرام هایشان می پردازم به جای این که تنها حرف بزنم.

تشخیص هیستوگرام: مجموعه ای از رنگ های خوب و مناسب، از روشن تا تیره سر تا سر یک تصویر را بدون هیچ حذفی پر کرده اند. کانال (Channel) مختلف رنگ ها یک تفاوت را نشان می دهند، همان طور که انتظار دارید با وجود آبی پر رنگ در آسمان و بازتاب تیره تر میان دریاچۀ کوچک باعث به وجود آمدن دو رأس جداگانه در هیستوگرام شده است. وقتی سه نمودار مجزای رنگ های یک هیستوگرام را به صورت RGB با یکدیگر ترکیب کنید از چپ (بخش تیره) به راست (بخش روشن) قسمت های سایه دار دریاچه دارای یک اوج رنگ مرکزی به واسطۀ وجود چم های زیاد و در نهایت وجود یک فراز بسیار کوچک، نشان دهندۀ ابر سفید نمایان می شود.

نکته 18: درک هیستوگرام3

تشخیص هیستوگرام: دراین تصویر (تصویر اول از بالا) که نور از پشت تابیده، در نگاه اول این طور به نظر می اید که رنگ چمن ها سبز خالصی دارد، اما مانند بسیاری از گیاهان دیگر مقدار رنگ قرمز نسبت به سبز بیشتر است. در این هیستوگرام اوج رنگ در کانال سبز و در قسمت راست نمودار است. اوج رنگ در قسمت چپ هیستوگرام در تمام کانال در قسمت ضد نور درختان و افراد وجود دارد. در این نمودار هیستوگرام ابی اوج رنگ دوم از سمت چپ با آبی صدفی آب در پیش زمینه یکی شده است در حالی که آب با نقاط روشن بسیار بخش سمت راست را با تنها یک اوج رنگ در آبی به طور کامل در تمام کانال ها نشان داده است.

تشخیص هیستوگرام: این تصویر (تصویر دوم از بالا) قسمتی از یک معبد شینتو (Shinto) است که برش خورد و آن چه در برابر چشم نمایان می شود تنها بخشی شامل سایههای تند و تیره و بخش دیگر که دارای رنگ های روشن است (چوب نارنجی و همین طور ساقۀ برنج آویخته شده از دیوار). همان طور که در قسمت راست از آبی تا قرمز مشخص شده است، کانال هیا مختلف رنگ سایه ها را که کم رنگ و روشن شده اند نشان می دهد.

تشخیص هیستوگرام: (تصویر آخر از بالا) اگر چه بسیاری از مردم در اولین نگاه می گویند این یک عکس کاملاً ملایم، با کنتراست کم است، این عکس به منظور پوشش کامل از سیاهی تا سفیدی پردازش شده است. اما شاید تعجب کنید با آن که قسمت های تیره سیم های انتقال برق و مقره های آن به سختی قابل تشخیص هستند. چطور هیستوگرام نشان می دهد که سیاهی به مقدار کافی وجود دارد، آن هم با فرازهای کافی در سمت راست عکس. قاعدتاً چشم سعی می کند این قسمت ها را نادیده بگیرد، اما عکس دارای یک حرکت و چرخش بسیار نرم در رنگ مایه هاست که نمایانگر کامل بودن رنگ ها است. هیستوگرام رنگ ها چنین می گوید که رنگ آبی در بخش سمت راست، رنگ سبز در میانه و قرمز نیز متمایل به چپ با قدرت حضور دارند.

مقسم

پی نوشت: لازم به ذکر است، علت پایین بودن کیفیت تصاویر به دلیل اسکن شدن عکس ها می باشد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت