نکته 20: نور اصلی را انتخاب کنید

بستن


نکته 20: نور اصلی را انتخاب کنید

 

بسان نت در موسیقی، تونالیته یا رنگ مایه در عکس و عکاسی نیز اصل و اساس است. زیرا مابین دو محدودۀ High key به معنی معمولاً روشن و عموماً روشن و Low key به معنی معمولاً تاریک و عموماً تاریک تعداد بی شماری رنگ مایه با میزان درخشش های متفاوت وجود دارد (البته این نکته عمومیت ندارد و گاه عکس ها فقط شامل چند رنگ مایۀ محدود در حد انگشتان یک دست می شود).

هر چند عکاس غالباً حق انتخابی ندارد و شما همواره با محدودۀ خاصی از تونالیته رو به رو هستید، اما گاهی نیز شرایطی پیش می اید که در آن قادر به تصمیم گیری باشید. در اماکن خارج از استودیو تنها می توانید در کادربندی و نوع موضوع دخالت کنید، در حالی که در شرایط تحت فرمانی مانند استودیو یا در هنگام عکاسی نمای درشت از یک موضوع، بخت بسیار با شما یار است. مثلاً اگر بر نورپردازی کنترل داشته باشید، درست همانند یک آهنگساز، نت ها را به درستی انتخاب کرده و با یک ترکیب بندی دلخواه موسیقی گوشنوازی را خلق می کنید.

امروزه بنا به دلایل مختلف توجه کمتری به نور در عکاسی می شود، اگر چه همیشه نمای خلاقانه در نورپردازی وجود دارد و توجه به آن همواره سودمند است. در عکاسی فتوشیمی، دو حد نهایی نور زیاد (High key) و کم نوری (Low key) اهمیت دارد، به ویژه هنگام چاپ عکس از روی نگاتیوها و تشخیص درست رنگ ها کاربرد زیادی دارد. اما در مقایسه، پردازش دیجیتالی، امکان بیشتری را برای عکاس فراهم می کند.

در شرایط نوری خاص، همیشه دو امکان عکاسی و پردازی شباید در نظر گرفته شود. در هنگام عکاسی، یافتن موضوع، کادربندی، نوردهی مناسب و درست، مهم ترین کار است. منظره هایی که دارای حداکثر نور و روشنایی هستند، معمولاً تمام رنگ ها به صورت یکسان ثبت می شوند و مقدار کنتراست در آن ها کم است. البته این روش در بعضی از منظره ها و عکاسی از چهرۀ یک قفقازی که با نور زیاد روشن شده و همچنین پرتره هایی که نور کمتری دارند، در چهره هایی با پوست تیره دیده می شود (البته در هر دو مورد پس زمینه باید در نظر گرفته شود).

وقتی در شرایط کم نور (low key) عکاسی می کنید، تنها مسألۀ مهم که باید به آن توجه کنید این است که نقاط روشن حفظ شوند (نکتۀ 19) به طوری که در هنگام ویرایش تصویر بتوان عکس را تیره تر کرد، بدون این که افت کیفیت به وجود آید. مشابه این کار در یک عکس با نور کم و روشن ساختن نقاط تیره هنگام پردازش درست نیست، زیرا خطر اغراق و ایجاد نویز بیش از حد در سایه های تند تصویر وجود دارد. البته در برخورد با نور زیاد (higgh key) باید نوردهی کامل انجام دهدید. همچنین هنگام بازبینی عکس ها در دوربین به جای علامت چشمک زن اخطار سوختگی تصویر از هیستوگرام استفاده کنید و دقت کنید که قسمت چپ منحنی هیستوگرام از دیوارۀ سمت چپ دور و به مرکز محور افقی نمدرا میل کند.

در محرلۀ پردازش کامپیوتری که در این کتاب به آن نمی پردازیم، مجموعه ای از روش های گوناگون برای تغییر مقدار نور عکس وجود دارد. یک قاعدۀ ساده و کلی، همان گونه که در بسیاری از عکس ها هنگام عکاسی هدف اصلی است فارغ از این که بعداً Levels یا Curves یا هر وسیلۀ دیگری را برای تنظیم یک نواختی رنگ مایه ها به کار می گیرید این است که به پس زمینه و احتمال نابودی جزئیات آن دقت کافی مبذول بدارید.

نکته 20: نور اصلی را انتخاب کنید

این عکس تپه های Somber و خط مرزی بوته زار خلیجی کم عرض در اسکاتلند، زیر یک لایه ابر با نور بسیار کم برای عکاسی را نشان می دهد.

با در نظر داشتن شرایط، نوردهی برای مشخص شدن کوه های زیر خط ابرها انجام گرفت و کمی هم اصلاح تصویر با نرم افزارهای کامپیوتری که در نهایت عکسی با نور ملایم و قابل تشخیص ایجاد شد.

به یاد داشته باشید که همیشه نور کم باعث ایجاد تیرگی رنگ ها و بافت تصویر می شود.

 

نکته 20: نور اصلی را انتخاب کنید2

نیومکزیکو، با ماسه های سفید رنگ که نور خورشید را به شدت منعکس می کنند.

بنابراین برای نوردهی دقت لازم انجام شد (چون به سادگی عکس در چنین حالتی دچار فرانوردهی می شود).

در این جا نور زیاد (High key) مجموعه نور خورشید و انعکاس ماسه های سفید رنگ است.

مقسم

پی نوشت: لازم به ذکر است، علت پایین بودن کیفیت تصاویر به دلیل اسکن شدن عکس ها می باشد.

ورود کاربر

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت