نکته 21: تنظیمات دوربین در نور کم

بستن


نکته 21: تنظیمات دوربین در نور کم

 

تمامی دوربین های دیجیتال امکاناتی را در اختیار عکاس قرار می دهند که بتواند در خود دوربین تصویر را مقداری پردازش و یا اصلاح کند، مانند کنتراست، وضوح، وایت بالانس و اشباع رنگ.این امکانات به این نیت در دوربین تعبیه شده که عکس خارج شده از دوربین در ساده ترین شکل ممکن صحیح و قابل استفاده باشد.

این قابلیت برای عکاسان خبری و ورزشی امکان بسیار خوبی است زیرا این دو گروه به سرعت باید عکس های خود را مخابره یا به هر صورت منتشر کنند. چنان چه شما جزو یکی از این دو گروه نیستید، به خاطر بسپارید که اگر در دوربین تنظیماتی را به حد زیاد انجام دهید، فقط اطلاعات تصویرتان را نابود کرده اید. مثلاً اگر کنتراست و وضوح تصویرتان را افزایش دهید، پیکسل های واسط (میانی) را نابود کرده اید و این امر هرگز قابل بازگشت نیست. البته مقصود من این نیست که اگر تغییراتی را در دوربین اعمال کنید، یک فاجعه ایجاد می شود، واقعاً هم نیست بلکه مقصودم این است که دوربین ابزار خوبی برای تدوین عکس ها نیست.

پردازشگرهای دوربین های دیجیتال سال به سال پیشرفت می کنند و حتی امروزه بسیاری از آن ها دارای یک Local Tonemapping هستند. اما هنوز کاربردی ترین روش، انتخاب یک نرم افزار قدرتمند ویرایش تصویر و انجام ویرایش کامپیوتری روی عکس است. من هنگام عکاسی برای حفظ حداکثر اطلاعات تصویری از پائین ترین تنظیمات دوربین استفاده می کنم یعنی کنتراست، وضوح و اشباع رنگ کم.

یادتان نرود تمام این موارد زمانی مؤثر است که شما با فرمت RAW عکاسی نمی کنید چون در حالت RAW تمام اطلاعات تصویر حفظ و ثبت می شود و دیگر نیازی به تنظیمات خاص دوربین نیست. البته بنا به نیاز شما و امکانات دوربینتان این تنظیمات متفاوت است.

به هر حال به نظر من هنوز دشوار است که تشخیص دهیم عکاسی با فرمت های بجز RAW به کدام یک از تنظیمات و تغییرات پس از عکاسی نیاز دارد. اگر شما در اضطرار هستید تمام این توصیه های مرا فراموش کنید و با چند بار کلنجار رفتن با دوربینتان بهترین حالت را بیابید و استفاده کنید.

نکته 21: تنظیمات دوربین در نور کم

یک عکس با دوبار تنظیمات پردازشی، یک بار در دوربین و با ر دیگر در کامپیوتر.

تفاوت در آن عکسی که دارای پردازش ضعیف تری است مربوط به اطلاعات رنگ آن است.

بدین معنا که اول عکس با کنتراست پائین گرفته شد و بعد کنتراست آن افزایش یافت که نتیجه خوبی نداشت.

 

نکته 21: تنظیمات دوربین در نور کم2

مدل های گوناگون دوربین دیجیتال تنظیمات پردازش اطلاعات متفاوتی دارند.

در این مدل Nikon D3، امکان تنظیم حالت از پیش تعیین شده برای وضوح، کنتراست، روشنایی، اشباع و رنگ وجود دارد.

امکان دیگر، وجود Local Tonemapping برای تنظیم سایه ها و نقاط روشن عکس است.

با این وجود به نظر من بهترین مکان برای انجام هر نوع پردازش بدون عجله و با فراق خاطر تنها کامپیوتر است.

مقسم

پی نوشت: لازم به ذکر است، علت پایین بودن کیفیت تصاویر به دلیل اسکن شدن عکس ها می باشد.

ورود کاربر

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت