نکته 22: کار با فلاش دوربین

بستن


نکته 22: کار با فلاش دوربین

 

هدف تنها داشتن فلاش نیست. بلکه باید دانست که در عکاسی دیجیتال، فلاش جایگاه خاص خود را دارد، در استودیو یا هر مکانی که امکان کنترل مقدار نورپردازی در آن وجود داشته باشد، فلاش می تواند فضایی برای نشان دادن جزئیات بیشتر موضوع با روشنایی مطلوب ایجاد کند. امّا پیشرفت های تکنولوژیک در دوربین های دیجیتال قابلیت جدیدی به نام عکاسی در نور کم و بی نیاز به نورهای اضافی را تأمین کرده و این امر لزوم استفاده از دستگاهی به نام فالش را بر روی دوربین منتفی ساخته است.

ممکن است شما تأثیرات فلاش را بپسندید و دوست داشته باشید، زیرا سال هیا زیادی است که این ابزار بیش از کارهیا حرفه ای در عکس های فوری و آماتوری کاربرد داشته و به آن خو گرفته شده. اما قابلیت افزودن دقیق ولی اندک نور فلاش به تصویری که قرار است فقط با نور محیط عکاسی شود، یکی از کارهای سهل و مفید در دوربین های دیجیتال است و قاعدتاً تأثیر آن به سرعت قابل رویت و در صورت نیاز قابل تکرار است.

جزئیات کار با فلاش در راهنمای آن هست و من در این جا تمایلی به شرح جزئیات آن ندارم. کار با فلاش به هر حال در عمل پیچیده نیست.

عقیدۀ من این است که مقداری از تمامی قدرت فلاش را (یعنی آن قدر که برای روشن کردن صحنه لازم است) به صحنه ای که نورسنجی آن بر اساس نرو محیط صورت گرفته بتابانید. بعنوان مثال یک چهارم قدرت کافی است. البته این بسته به سلیقۀ شماست.

بنابراین مقدار نوردهی کاملاً بستگی به سلیقۀ شما دارد، زیرا نور فلاش در دوربین های دیجیتال پیشرفته به طور کامل قابل کنترل و تنظیم است. البته به سه دلیل نوردهی با فلاش باید مد نظر قرا ربگیرد.

  • اول شرایط نور پس زمینه، زیرا به عنوان یک نور اضافی بر اساس موقعیت قرارگیری شما می تواند سودمند باشد.
  • دوم این که وقتی نور صحنۀ شما کمی غمگین و بی روح است، مثل یک روز ابری تیره، هنگامی که احساس می کنید به نوری اضافه برای درخشان کردن آن نیاز دارید.
  • وضعیت سوم هنگامی است که در نوری اندک عکاسی می کنید و به علت کمی نور، شاتر دوربین در حالت زمان طولانی عکس را خواهد گرفت، در این حالت می توانید با استفاده از تکنیکی که در دوربین ها تعبیه شده، همزمانی فلاش را در حالت پردۀ دوم قرار دهید تا علاوه بر نور محیط، تابش نور فلاش و تأثیر بی حرکت سازی آن بر موضوع نیز ثبت شود. این امکان در دوربین ها بعنوان rear curtain-sync یا second curtain sync نامیده می شود که در این حالت درست در لحظه ای پردۀ دوم شاتر اقدام به بسته شدن می کند، فلاش تخلیه می شود.

شاید جالب باشد که بدانید من، عکاسان بسیاری را می شناسم که فلاش را در عکاسی تحریم می کنند زیار معتقدند نورهای طبیعی و موجد رد صحنه عکاسی از بین می رود. یکی از دوستانم به نام Chien Chi Chang که عکاس هم است، هنگامی که در یک قایق ماهیگیری میان خلیجی در تایلند مشغول عکاسی بودم، تلفنی به من گفت: «کارتیه برسون می گوید بدون فلاش عکس بگیرد». البته من اصلاً گوش نکردم و نتیجه هم عکس زیر شد.

نکته 22: کار با فلاش دوربین

صفحه نمایشگر پشت فلاش که روی کفشک دوربین نصب می شود را نشان می دهد.

مقدار نور فلاش در بالا گوشۀ سمت راست نشان داده شده، کاهش این عدد این جا تا مقدار EV 2/3 از اشباع نور فلاش بر صحنۀ عکاسی جلوگیری می کند.

 

نکته 22: کار با فلاش دوربین2

در این عکس هیچ نور روزی روی عروسک گردان برمه ای وجود نداشت و امکان استفاده از فلاش در زمان اجرای نمایش هم امان پذیر نبود.

بنابراین با نوردهی طولانی و سرعت شاتر پائین همچنین دوربین روی دست نتیجه این عکس شد.

 

نکته 22: کار با فلاش دوربین3

یک ماهی گیر در قایق تایلندی صید ماهی مرکب آمادۀ پرتاب تور به دریاست.

استفاده از فلاش در این جا نقش مهمی ایفا کرد که تصویر واضح شود، زیرا در سرعت شاتر پائین برابر با 1/30 ثانیه و ISO 400 تصویر خوبی ثبت شد.

مقسم

پی نوشت: لازم به ذکر است، علت پایین بودن کیفیت تصاویر به دلیل اسکن شدن عکس ها می باشد.

ورود کاربر

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت