نکته 27: در جستجوی خاکستری در عکاسی

بستن


نکته 27: در جستجوی خاکستری

 

همان طور که ملاحظه کرده اید، وایت بالانس در یک عکس متفاوت است و می تواند بی اهمیت یا مهم باشد، البته بستگی به موضوع و نیاز شما دارد. تشخیص این امر اولین قدم است.

برای زمانی که وایت بالانس اهمیت دارد، دست کم دو روش برای تضمین تنظیم دقیق و درست آن وجود ارد. یکی استفاده از یک موضوع رنگی و درست درآوردن آن و دیگری تنظیم دستی وایت بالانس است. اما برای زمانی که وایت بالانس بسیار مهماست، ولی شما برای عکاسی عجله دارید، یک راه حل ساده وجود دارد که- بخشی از صحنه را که دارای رنگ خاکستری خنثی است به ذهنتان بسپارید. سپس هر کار دیگری را که می خواهید انجام دهید، دست کم با این روش برای مرحلۀ پردازش عکس یک مبنا دارید.

این روش را چنان چه با فرمت RAW عکاسی کنید، نتایج درخشانی به بار می آورد زیرا می توانید در مرحلۀ پردازش دگرگونی های مختلفی را در رنگ بیابید. یان روش یا فرمول در مورد عکس هایی که با فرمت های TIFF یا JPEG عکاسی شده نیز کارساز است، زیرا تمام نرم افزارهای ویرایش عکس از فتوشاپ تا ساده ترین آن ها دارای یک قطره چکان و نمونه گیر هستند که می توانند رنگ های اضافی منطقه ای از عکس را انتخاب کنند و بدل به یک خاکستری خنثی کنند.

البته لزوماً همۀ صحنه ها دارای یک نقطه یا منطقۀ خاکستری نیستند (مثلاً یک صحنۀ غروب خورشید) و این ابداً مشکلی نیست زیرا این نوع رنگ و لعاب حتی جذاب هم هست و نیز لازم به ذکر است که باید مراقب اصلاح رنگ بی شاز حد پارهای از عکس ها باشید. زیرا جذابیت آن ها زائل می شود، مثل عکس هایی که در شب و داخل منزل گرفته اید و قاعدتاً اگر با نور محیط عکاسی شده باشد، رنگ گرم و جذابی دارد و یا منظره ای زیبا که با پرتو اندک خورشید روشن شده باشد. به طور کلی به یاد  داشته باشید که همیشه اصلاح دقیق رنگ نتیجۀ جذابی را مهیا نمی سازد.

اما به طور متوسط در صحنه های عکاسی بخشهایی با قابلیت خاکستری و سایه ها روی یک سطح سفید (از تاخوردگی یک پیراهن سفید و سایه روی دیوار سفید هم می توان استفاده کرد، البته خطر انتخاب بازتاب های رنگی هم وجود دارد). اگر عکس شما یکی از این موارد را دارد، که خوب؛ وگرنه به خاطر داشته باشید، که به دنبال سطح تقریباً خنثی باشید.

نکته:

برای وایت بالانس باید از یک کارت سفید آن هم سفیدی که هیچ گونه رنگ مایه ای نداشته باشد استفاده کرد نه کارت خاکستری 18 درصد. زیرا کارت خاکستری 18 درصد فقط برای نورسنجی معدل (Average) است که آن هم بر اساس پوست صورت یک فرد قفقازی انتخاب و ساخته شده. حتی دوربین های عکاسی دیجیتال هم (البته بعضی از آنها) همین قاعده را برای وایت بالانس دستی رعایت می کنند و بعضی دیگر بر مبنای تمامی تصویر اصلی عمل می کنند. (نکتۀ 28)

نکته 27: در جستجوی خاکستری در عکاسی دیجیتال

جاده ها، آسفالت  خطوط عابر پیاده به عنوان بخش خاکستری خنثی انتخاب خوبی هستند.

البته هرگز تضمینی برای این که رنگ خنثای آن ها صددرصد باشد وجود ندارد، بلکه به شکل بصری نزدیک به یک مبنای قابل استفاده هستند.

 

نکته 27: در جستجوی خاکستری در عکاسی دیجیتال2

رنگ سفید دیوار به رنگ خنثی گرایش دارد، اما وقتی از قطره چکان خاکستری استفاده می کنید بهتر است بخش های پرسایه تر را انتخاب کنید.

تنها امکان خطای تغییر رنگ وجود دارد، زیرا از رنگ نور آسمان تأثیر می گیرد، اما شما میتوانید آن را نادیده بگیرید.

 

نکته 27: در جستجوی خاکستری در عکاسی دیجیتال3

علاوه بر تنوع رنگ های سفید و سایه های روی آن ها، انتخاب وایت بالانس خورشید نیز باعث شده که تصویر آبی  تر از اندازۀ صحیح آن شود.

در این تنوع سفیدی تنها، سفیدی لباس کتانی دریانورد می تواند به عنوان مرجع برگزیده شود و سپس در نرم افزار فتوشاپ، با استفاده از ابزارهای Curves یا Levels و گزینۀ کانال های رنگی آن ها مقدار رنگ آبی را کاست و رنگ را کمی گرم تر کرد.

 

نکته 27: در جستجوی خاکستری در عکاسی دیجیتال4

به لحاظ بصری ابرهای خاکستری به عنوان مبنای خنثی در تصویر به حساب می آیند.

بنابراین بهتر است که «خاکستری» را به عنوان نقطۀ آغازین کار در نظر بگیرید و برای کمی ویرایش رنگ در مرحلۀ پردازش آماده باشید.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت