نکته 28 : استفاده از جدول رنگ در عکاسی دیجیتال

بستن


نکته 28 : استفاده از جدول رنگ در عکاسی دیجیتال

 

اگر تنها یک کلیک روی رنگ خاکستری باعث شود بقیۀ رنگ ها تصحیح شوند، به راستی زندگی شیرین می شد. اما، همان طور که با استفاده از همین توصیه در تصویرهای گوناگون، در درس های قبل متوجه شده اید، موضوع همیشه به این راحتی ها انجام نمیگیرد.

اگر همه چیز را تغییر دهیم تا در جهت یک رنگ حرکت کند، منجر به این امر می شود که بعضی رنگ ها مطابق انتظار یا مطابق میل شما نباشد، و هر چه تغییر صورت گرفته بیشتر باشد، احتمال وقوع چنین امری هم بیشتر می شود.

علاوه بر این مسأله دشوارتر، مشکل Metamerism هم وجود دارد. این پدیده زمانی رخ می دهد که دو رنگ در یک نور، یکسان به نظر می آیند، اما زیر نوری دیگر، با هم متفاوت هستند. در عکاسی این پدیده بانورهای فلورسنت و نورهای بخار جیوه پیش می آید.

در عمل، بعضی رنگ ها وقتی وایت بالانس را تغییر می دهید آن طور که شما انتظار دارید به نظر نمی آیند.

راه حل کمی وقت گیر است، اما به زحمتش می ارزد وقتی به دنبال ثبت رنگ خالص و ناب طیف نور هستید، مانند عکاسی از دکوراسیون یا معماری داخلی، کپی کردن یک تابلو نقاشی و یا عکاسی از پارچه ها که ثبت رنگ های واقعی از اولویت برخوردار است. اولین اقدام عکاسی از یک جدول رنگی تحت تابش همان نورهایی است که به موضع می تابد.

بهترین جدول رنگی هم جدول گرتاگ مکبث (Gretag Macbeth) است زیرا این جدول ها به شکل دست ساز تهیه می کنند و در نتیجه رنگ ها خلوص بهتری دارند. از این جدول رنگ در حالی که تمامی کادر را پر کنید و عکس بگیرید. البته کاملاً رو به دوربین و با نورسنجی معدل (Average). بهترین نورخوانی چنان است که، رنگ سفید در حدود درجه 245 (بر اساس درجات 255-0) و رنگ سیاه در حدود 50 قرار گیرد.

سپس، با استفاده از نرم افزار Profiling (شرح حال) یک شرح مختصر در مورد شرایط دقیق نورپردازی ایجاد کنید.

اگرچه دراین کتاب جایی برای توضیح مرحله به مرحلۀ این روش نیست، اما روش کار ساده و سرراست است، ابتدا عکس را باز می کنید، تصویر جدول، رابا grid تراز کرده، و سپس شرح وضعیت ایجاد شده را ذخیره می کنید، به طوری که بتوانید آن را برای هر عکسی که در همین شرایط نوری گرفته شده اجرا کنید. نرم افزاری که این جا استفاده شده به نام inCamera یکی از Plug-in یابرنامه های مکمل نرم افزار فتوشاپ است.

هشدار: استفاده از جدول رنگ زمانی مؤثر است که تمام صحنه با یک رنگ نور یکسان نورپردازی شده باشد. چرا؟ دلایل زیاد است. اما همۀ این دلایل با چشم قابل مشاهده نیست، زیرا چشم توانایی زیادی برای انطباق با تغییرات ایجاد شده در رنگ ها را دارد.

مثلاً صحنۀ عکاسی اتاقی باشد که از یک سمت با نور روز پنجره روشن شده و بخش دیگر آن با استفاده از نورهای مصنوعی نورپردازی شده است. چشمان شما دو منبع نوری را تشخیص می دهد و در این میان اندکی تفاوت را می بیند، اما سنسور دوربین دقیقاً تفاوت را تشخیص می دهد که این اختلاف می تواند حداکثر تا 3000 کلوین باشد.

نکته 28 : استفاده از جدول رنگ در عکاسی دیجیتال

دو جدول رنگی استاندارد، هر دو از GretagMacbeth هستند و نمونۀ اصلی 24 رنگ است.

اما نمونۀ جدیدتر این کارتها برای عکاسی دیجیتال کمی پیچیده تر شده است.

 

نکته 28 : استفاده از جدول رنگ در عکاسی دیجیتال

از این جدول رنگی باری قرار دادن روی عکس هایی که در همان شرایط نوری قرار است عکاسی شود استفاده کنید.

ودر هنگام اصلاح عکس چنانچه این جدول تصحیح شود، عکس اصلی نیز به خودی خود اصلاح می شود.

البته دقت کنید که شرایط نوری از هنگام عکاسی جدول رنگ تا آخرین عکس تغییر نکند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت