نکته 34: عکاسی سیاه و سفید

بستن


عکاسی سیاه و سفید

 

دیجیتال روح تازهای در کالبد عکاسی سیاه و سفید دمیده است، به ویژه با کنترل دقیق رنگها که به صورت سایه های خاکستری ارائه می شوند. ذهنیت از عکاسی سیاه و سفید کاملاً از عکاسی رنگی متفاوت است، و در این گفتار جایگاهی برای سفر به اعماق فلسفۀ سیاه و سفید وجود ندارد، تنها می توان تأثیر بی حد آن را در عکس دید. حذف رنگ ها از تصویر باعث اهمیت یافتن خاکستری های عکس می شود و این به نوبۀ خود باعث بهبود قابل ملاحظۀ عکس می شود و سایرعناصر تشکیل دهندۀ تصویر خصوصاً فرم، شکل، لبه ها و بافت ها معنی بیشتری یافته و بهتر دیده می شوند. تعامل طولانی عکاسی سیاه و سفید با تاریخ عکاسی، از منظر عکاسان، میراثی دوست داشتنی به آن بخشیده است و متعصبین دیجیتال نیز ممکن است با من هم عقیدهب اشند که سنسورها اصولاً عکس را به شکل سیاه و سفید ثبت می کنند و سپس رنگ ها از طریق لایه فیلترهای RGB به آن افزوده می شود و در نتیجه عکاسی سیاه و سفید را می توان واقعی ترین شکل عکاسی دانست.

بعضی از دوربین ها امکان عکاسی سیاه و سفید (یا تک رنگ) را فراهم می کند. البته کانال رنگ های RGB (قرمز، سبز و ابی) باقی می ماند، ولی desaturated شده اند، امادر عکاسی با فرمت RAW رنگ های بازیابی می شوند. امتیاز این روش مشاهدۀ عملکرد روش سیاه و سفید در زمان عکاسی است. تقریباً همه دوربین های امروزی گزینه ای بنام سپیا (Sepia) دارند که عکس های سیاه و سفید را به رنگ نارنجی- قهوه ای همانند عکس های قدیمی تولید می کند.

مرحله پردازش جایگاهی است که تبدیل یک فاقیل رنگ به تک رنگ با کنترلی دقیق بر آن برایتان فراهم می شود، کاری که متخصصین لابراتوارهای چاپ عکس به روش فتوشیمی آنرا فقط در رویا می دیدند. در واقع هر نرم افزار ویرایش عکس از فتوشاپ تا LightZone و DxO Optics Pro روش های تبدیلی را فراهم می کند تا کانلا های رنگ با مهارت به کار گرفته شوند. در این مثال مبدل سیاه و سفید فتوشاپ ذکر شده است. با باز شدن یک منو تعدادی از تنظیمات از پیش تعیین شده اثر فیلترهای قدیمی رنگی را بر تصویر سیاه و سفید ایجاد می کند.

عکاسی سیاه و سفید

عکاسی سیاه و سفید امکانی است که در بسیاری از دروبین های دیجیتال SLR وجود دارد.

عکاسی با فرمت RAW، امکان بازگشت به تصویر رنگی را در مرحلۀ پردازش فراهم می سازد.

 

عکاسی سیاه و سفید2

 

دو عکس رنگی اسکن شده و چند تفسیر مختلف که با استفاده از تنظیم و تغییر 6 کشو رنگ به وجود می آید.

در یکی هدف افزایش حس فاصله و غبار آلودگی است که با افزایش آبی و کاهش سبز ایجاد می شود.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت