نکته 36: کنترل گرد و غبار در عکاسی

بستن


کنترل گرد و غبار در عکاسی

 

سایه های ایجاد شده گرد و غبار و دیگر ذرات معلق در هوا که روی سنسور قرار می گیرد (این ذرات روی فیلتر جاذب ماورای بنفش که سنسور را پوشانده است می نشینند) یکی از مشکلات همیشگی عکاسی با دوربین دیجیتال SLR  است. اگر لنز دوربین را در مکان هایی به جز استودیو تعویض کنید نفوذ گرد و خاک در دوربین اجتناب ناپذیر است. برای  رویارویی با این مشکل بعضی از تولید کندگان راه حل های مبتکرانه ای را ارائه داده اند که شالم امواج فراصوت و ایجاد لرزش مکانیکی در فیلتر جاذب مادون قرمز اس تا ذرات جا به جا شوند، ولی در هر صورت لازم است که به دفعات گرد و غبار آن کنترل شود. ساده ترین روش این است، که برای مشخص شدن گرد و غبار عکس را در بزرگ نمایی 100 درصد ببینید. برای انجام دقیق این کار طبق روش زیر عمل کنید:

کوتاه ترین فاصلۀ کانونی را روی لنز خود انتخاب کنید. سپس دیافراگم را روی بسته ترین حالت قرار دهید. لنز را در حالت غیر اتوماتیک روی یک سطح بدون بافت یا رنگ های روشن مانند دیوار سفید یا آسمان فوکوس کنید. نوردهی را به صورت اتوماتیک یا کمی تنظیم شه انجام دهید برای این که از حد معمول کمی روشن تر شود. بعد از انجام این مراحل هر چه گرد و غبار روی سنسور وجد داشته باشد، نشان داده می شود.

سپس تصویر را روی صفحۀ نمایشگر LCD دوربین در حالت بزرگ نمایی 100 ببینید. ابتدا از گوشۀ سمت چپ بالا شروع به حرکت روی تصویر کنید تا به سمت راست برسید سپس پائین سمت راست، و به چپ برگردید، تا زمانی که کاملاًهمۀ عکس را به دقت نگاه کنید. بدین ترتیب سایه های گرد و غبار قابل ملاحظه باید به صورت لکه های تیره روی عکس مشخص شوند. مرحلۀ بعدی تمیز کردن سنسور (نکته 37) یا انجام ویرایش در مرحلۀ پردازش کامپیوتری است. بعضی دوربین ها شیوۀ مشابهی را برای مشخص کردن ذرات گرد و غبار عرضه می کنند که نوعی کمک خودکار برای شناسایی مکان این ذرات هستند. خاصیت این امکان این است که دقیقاً نقاطی که ذرات گرد و  غبار واقع شده اند، شناسایی می شود.

شرایطی که گرد و غبار مشخص می شود:

  • دیافراگم بسته

بستن دیافراگم لنز باعث افزایش مقدار عمق فوکوس می شود؛ و بدین ترتیب لکه های گرد و غبار بهتر روی تصویر، فوکوس و نمایان می شوند.

  • استفاه از لنز زاویه باز

فاصلۀ کانونی کمتر یک لنز واید انگل عمق میدان بیشتری دارد، که گرد و غبار با فوکوس بیشتر مشخص می شوند.

  • زمینه های ساده

نماهایی که جزئیات کمتری دارند، مثل آسمان لکه های گرد و غبار را بیشتر مشخص می کنند. برخلاف بخش های با جزئیات کم در یک عکس، در بخش هیا با جزئیات زیاد معمولاً گرد و غبار به اندازۀ کافی پنهان می شود و دیگر نیازی به حذف آنها نیست.

  • بخش های فوکوس نشده

بخش های Blurred و خارج از فوکوس نوعی از خلوتی و کموبد بافت را ایجاد می کند که در آن لکه های گرد و غبار بیشتر برجسته می شوند. اما به هر حال استفاده از لنزهای بلند و در نتیجه عمیق میدان کم باعث می شود که شدت و غلظت این لکه ها کمتر دیده شود.

کنترل گرد و غبار در عکاسی

اسکن بخشی از عکس بدون هیچ مشخصه، از چپ به راست و بالا به پائین در حالت بزرگ نمایی 100 درصد همان طور که در متن توضیح داده شد.

بعضی از دوربین ها امکانی را به نام کادر شناسایی گرد و غبار دارند که مکان گرد و غبار را بهدقت نمایش مید هند تا بعداً به کمک نرم افزار از روی سطح عکس برداشته شود.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت