نکته 37: سنسور دوربین خود را تمیز کنید

بستن


سنسور دوربین خود را تمیز کنید

 

البته این کار به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود، زیرا خطر ایجاد خراش روی سطح فیلتر مادون قرمز توسط افراد غیر متخصص وجود دارد. البته این کار نه چندان عاقلانه برای زمانی بودکه تولید کنندگان دوربین، سنسورها را بدون هزینه تمیز می کردند. اما امروزه، به هر ترتیب، هزینه های تمیز کردن سنسور بسیار بالا، و بسته هیا تمیز کننده در بازار با قیمت مناسب موجود است، بنباراین کم و بیش تمیز کردن سنسور دوربینتان ضروری به نظر می اید. اگر شما فردی دقیق و مطمئن هستید، می توانید به سرعت در مقابل هجوم گرد و غبار از دوربین خود مراقبت کنید. اما در هر صورت، توجه کنید که تولید کنندگان دوربین هنوز هم مخالف انجام هرگونه تمیزی سنسور توسط خود عکاس یا افراد غیر متخصص هستند، اما این منظور حفظ منافع خودشان است.

وجه تمایز مم در تمیز کردن سنسور، میان لمس نکردن و لمس کردن سطح سنسور است. ساده ترین کار استفاه از «فوتک» است که به صورت مستقیم هو را از راه سر لوله به روی سنسور می دمد. همانطورکه گفته شده هرگز نباید سر لولهۀ فوتک به سطح سنسور برخورد کند، در غیر این صورت مشکل دیگری پیش نمی آید. اما به هر حال، دمیدن هوادرون دوربین تنها باعث جابه جا شدن گرد و غبار به جای از بین رفتن آن میشود؛ و زمانی که فکر میکنید گرد و غبار خارج شده، هنوز درمحفظۀ دوربین باقی مانده و دوباره روی سنسور قرار می گیرد. بنابراین از دستورالعمل های تولید کنندۀ دوربین پیروی کنید، به ویژه برای نوردهی سنسور، که شامل قفل کردن آینه و شاتر باز و قتی که لزن از بدنه جدا شدهاست. سپس در مکانی پاکیزه، خشک و بدون هیچ جریان هوا، بهاسودگی مستقر شوید به طوری که بدنۀ دوربین به سمت بالا باشد و سنسور به خوبی نوردهی شود.همچنین دوربین در جایی مثل روی یکمیز قرار گرفته تا بهترین دست رسی به سنسور امکان پذیر باشد. یک نور کاملاً مناسب لازم است، گاهی اوقات درانجام کار از یک چراغ قوۀ کوچک (چراغ قوه های LED پرنور) هم می توان استفاده کرد، ولی بهتر است که چرغ شما روی یک پایل ثابت باشد. بدین ترتیب دیگر نیاز نیست که با یک دست چراغ قوه را نگه دارید. برای این که سنسور را بهتر ببینید، می توانید نور یا دوربین را از یک طرف به طرف دیگر جا به جا کنید تا نور روی سطح قرار بگیرد. از فوتک استفاده کنید، ولی مراقب باشید که گرد و غبار کجا می رود.نیازی به گفتن نیت که هرگز روی سنسور فوتنکنید، زیرا آب دهان و بزاق روی سنسور می پرد و مشکل دو چندان می شود.

بعد از انجام کنترل گرد و غبار، حتماً لکه ها را پیدا کنید و سپس سنسور را تمیز کنید. به یاد داشته باشید که لنز، تصویر را چپ به راست و بالا به پائین وارونه می کند، همان طور که از دهانه دوربین به سنسور و ذرات گرد و غبار نگاه می کنید به خاطر داشته باشید که تصویر نقشه ذرات در هر دو جهت واژگون شده یعنی آن چه در بالای نقشه می بینید در پائین و آن چه در سمت چپ می بینید در سمت راست است و بالعکس.

روش بهتری نیز وجود دارد (البته بدون لمس سطح سنسور) در این روش کار با یک جاروبرقی کوچک انجام می شود. بعضی از بسته های پاک کننده سنسور این وسیله را دارند، که به همراه یک قوطی هوای فشرده فروخته می شود. البته هنگامی کار با این وسیله نسبت به فوتک باید دقت بیشتری داشته باشید زیرا اثر مکندگی زیاد نیست بنابراین باید این وسیله بسیار نزدیک به سنسور قرار بگیرد.

گرد و غباری که با این روش ها برطرف نشد باید به صورت دستی از روی سنسور برداشته شود، البته این کار دیگر آخرین راه حل است. به یاد داشته باشید که در برابر وسوسۀ استفاده کردن از قلم موی کوچک مقاومت کنید، زیرا حتی اگر کاملاً هم استریل باشد، باز ذرت بیشتری به سنسور اضافه می شود. بنابراین از یک بستۀ تمیز کنندۀ سنسور استفاده کنید و بر اساس دستورالعمل پیش بروید. این دستورالعمل غالباً به این شکل است که بستۀ چرب استریل و مرطوب را باز کنید و آن را به آرامی در طول سطح شیشه بکشید.

 

بر اساس آن چه در دستورالعمل آمده، اینه را قفل کنید.

برای این کار حتماً باید باتری شارژ باشد، یا در بعضی مدل ها، دوربین را به برق وصل کنید.

لوازم مورد نیاز:

مکانی بدون جریان هوا، باحداقل گردو غبار و الودگی

نور ثابت و یک نواخت مانند چراغ قوه های LED یا یک چراغ رومیزی با پایه ای محکم

مشاهدۀ سنسور از فاصلۀ نزدیک، می توان از عینک های نزدیک بین (مطالعه) یا حتی ذره بین استفاده کرد.

تمام لوازم جانبی لازم را بکه تولید کنندۀ دوربین توصیه کرده، فراهم کنید، برای مثال منبع انرژی خارجی برای دوربین، بنابراین حتماً دفترچۀ راهنمای دوربین را مطالعه کنید.

در مرحلۀ مقدماتیک یک عدد فوتک

در مرحلۀ پیشرفته: یک بستۀ تمیز کنندۀ سنسور، که به طور معمول به همراه یک جاروبرقی و یک تیغه که در یک سرآن یک پارچۀ مرطوب بسته شده است.

به طور استاندارد در هر کیف دوربین داشتن فوتک و چراغ قوه (چراغ قوه LED کوچک با نور سفید) لازم است. اما بعید است که فوتک گرد و غبار را ازمحفظه دوربین خارج کند.

یک جارو برقی کوچک که با هوای فشرده کار می کند روش بهتری برای جمع آوری گرد و غبار است به جای این که با استفاده از فوتک فقط ذرات به اطراف پراکنده شوند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت