نکته 38: کنترل وضوح صد در صد در عکاسی

بستن


کنترل وضوح صد در صد در عکاسی

 

عکاسی از یک موضوع با وضوح کامل یک مهارت اصلی است که به نظر می رسد هنگام بررسی دیگر ویژگی های تصویر، مانند وایت بالانس و حفظ نقاط روشن نادیده گرفته شده است. اما به تحقیق ثابت شده که وضوح مهم ترین ویژگی تصویر است. زیرا بسیاری از اشتباه های به وجود آمده، در مرحلۀ پردازش قابل جبران هستند، اما از دست رفتن بسیار ناچیز وضوح کامل می تواند تصویر را بی ارزش کند. چنان چه هدف شما تنها عکاسی امپرسیونیست (برداشت کلی بدون ذکر جزئیات) و کسب نتایج تجربی است وضوح مهم نیست، اما در عکاسی صریح و خبری، وضوح بسیار دقیق در نقطۀ طلایی تصویر کاملاً ضروری است.

من در این مبحث از وضوح به عنوان یک «مهارت اصلی»نام بردم، اما این روزها دیگر تعداد اندکی از عکاسان فوکوس دستی انجام می دهند و تعداد معدودی از لنزهای غیر اتوماتیک استفاده می کنند، بدین معنا که focusing به طور معمول در قلمرو اتوماتیک قرا رگرفته است. با این وجود، اشکالات برطرف نشده اند. زیار در فوکوس اتوماتیک، رایج ترین خطا تشخیص و هدف گیری بخش اشتباهی از صحنه است مانند این که در عکاسی پرتره فوکوس روی پس زمینه به جای چهرۀ شخص انجام شود.

امورزه دوربین های پیشرفته روش های گوناگونی را برای یافتن و حفظ فوکوس دقیق روی یک موضوع اصلی به کار می برند، مانند روش تشخیص صحنه، اما هیچ کدام بدون خطا نیست. یکی از رایج ترین خطاهای نامحسوس، فوکوس روی بنی به جای چشمانی فرد در عکاسی پرتره نزدیک با عمق میدان کم است. همچنین دیافراگم بازتر، که در عکاسی نور کم ضروری است،این اشکار را افزایش می دهد. دومین خطاری رایج در بخش خطاهای فوکوس، محوی به دلیل تکان خوردن، یا خطای motion blur است، که دراثر تکان دوربین بهدلیل سرعت شاتر کم و تکان خوردن موضوع ایجاد شده است. در فصل «عکاسی در نور کم» به موارد دیگر با جزئیات بیشتر می پردازم، اما در نهایت تدبیر اصلی کنترل وضوح تصویر، بلافاصله پس از عکاسی است. اگر چه هیچ کس انتظار ندارد که همیشه این کار را انجام دهید، ولی اگر بدانید که شرایط حساس است، حتماً توجه خاصی بهآن خواهید داشت.

برخلاف این که، صفحۀ نمایشگر LCD دوربین و نمایش تصویر کار را نسبت به عکاسی فتوشیمی راحت تر کرده است، زمانی که وارد جزئیات تصویر مانند وضوح می شود می تواند شما را به خواب خرگوشی ببرد. این مسأله یک خطر جدی است، و من با وجد تجربه به دفعات گرفتار آن شدم. منظور این است که تصویر مانیتور دوربین تصور را با فرمت JPEG نمایش می دهد که خیلی مرجع قابل اعتمادی برای دیدن وضوح عکس نیست.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید وقتی نگاهی گذرا به صفحۀ نمایشگر دوربین می اندازید، تصویر در آن اندازه به نظر خوب است، بنابراین عکس بعدی را می گیرید. اما لحظۀ ناخوشایند زمانی است که مقابل مانیتور کامپیوتر برای پردازش عکس ها نشسته اید که در این زمان دیگر کار از کار گذشته است.

در حقیقت، قضاوت دربارۀ وضوح تصویر هنگام نمایش تمام کادر روینمایشگر LCD دوربین غیر ممکن است. بلکه تنها روش صحیح انجام بزرگ نمایی (Zoom که معمولاً با علامت ذره بین کنار صفحۀ نمایشگر دوربین مشخص شده) به مقدار حداقل بزرگ نمایی 50 درصد و ایده آل 100 درصد است. و اگر وقت دارید، قسمت های مختلف تصویر را ببینید؛ دست کم بخش هایی را که قرار بوده فوکوس باشد، کنترل کنید. زیرا در بسیاری از شرایط، فرصت عکاسی دوباره برایتان فراهم است.

برای دست یابی به فوکوس بسیار دقیق در مدل هیا مختلف دوربین روش های کمکی گوناگونی وجود دارد. دوربین های بسیار پیشرفته پروسه های پیچیده ای دارند مانند Multi Point Focus (فوکوس چند نقطه ای، در این فوکوس هر نقطه که نزدیک تر است فوکوس می شود) و Focus tracking (ردیاب فوکوس). البته میان روش های فوکوس اتوماتیک از اختلاف فاز که سنسور فوکوس ویژه ای در کف دوربین دارد، و اختلاف کنتراست که اطلاعات سنسور تصویر را تجزیه و تحلیل می کند حق انتخاب دارید.

نکته 38: کنترل وضوح صد در صد در عکاسی

نکته 38: کنترل وضوح صد در صد در عکاسی2

 

بزرگ نمایی به مقدار زیاد برای بررسی هر جزء تصویر با حاشیه های پرکنتراست.

ورود کاربر

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت