نکته 39: اصلاح خطای فوکوس دوربین

بستن


اصلاح خطای فوکوس دوربین

 

اگر به هر آن چه برای کنترل وضوح عکس گفته شده، عمل کردید و با عکسی محو مواجه شدید، چه؟ آیا نرم افزاری که روی آن حساب کنید در اختیار دارید؟

بلی، یک راه حل نرم افزاری برای اصلاح فوکوس هست. گو این که (mask unsharp)USM، یکی از فیلترهیا فتوشاپ، کمک چندانی به شما نمی کند زیرا این فیلتر اشکال را ریشهای حل نمی کند. بلکه فقط دور عناصر تصویر را یک ردیف پیکسل سیاه می چیند که وهم وضوح ایجاد شود. به این عمل Vignetting می گویند. گرچه اگر بخش خاصی از عکس را انتخاب و این فیلتر را بر آن اعمال کنید، نتیجه قابل قبول خواهد بود، اما اگر بخواهید زیاده از حد و برای تمام عکس این فیلتر را به کار بگیرید، نتیجه کاملاً ناخوشایندی حاصل می شود. انتخاب دقیق و صحیح شما نرم افزاری است به نام De-Blurring که مقدار درست محوی تصویر را محاسبه و آن را برطرف می نماید. بهعبارتی دیگر این نرم افزار ضد محوی عکس است. مراحل عملکرد این نرم افزار بدین گونه است که مقدار و شکل محوی عکس را یافته، محاسبه و از طریق معکوس نمودن، آن را بازسازی می کند. عملکرد این نرم افزار بسیار پیچیده و مفصل است و در حال حاضر برای مقاصد امنیتی از آن استفاده می شود و نسخۀ تجاری آن کم یاب است. فتوشاپ هم فیتری به نام Smart shrpen یا واضح کنندۀ هوشمند دارد که می کوشد همین عمل را انجام دهد. اما من از نرم افزار (De-Blurring) بیشتر احساس رضایت می کنم، حداقل در محدودۀ تجربیاتم.

فیلتر افزودنی دیگری برای فتوشاپ هست بنام Focus Magic که امکانی برای تخمین مقدار عدم وضوح یا محوی را دارد (بر اساس محاسبه پیکسل). یادتان باشد که این نرم افزارها حداکثر مقدار محوی را که می توانند اصلاح کنند در حدود 20 پیکسل است نه بیشتر.

اصلاح خطای فوکوس دوربین

 

Motion blur را هم می توان با استفاده از این نرم افزار کمی اصلاح کرد ولی نتیجه شاید زیاد خوشایند نباشد.

چون نمی توان اشکال و موضوعی که دارای پسماند است به طور کامل واضح کرد.

البته در این مثال پرتره زن سودانی نتیجه رضایت بخش بوده است.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت