نکته 44: فشردن دکمه شاتر

بستن


فشردن دکمه شاتر

 

شاید این نکته به نظر پیش پا افتاده بیاید اما بهتر است کمی دربارۀ ان صحبت کنیم، زیرا عکاسی به همین عمل بستگی دارد، پس بسیار مهم است. اول از همه این که کلمۀ «ضربه زدن» به دکمۀ شاتر در قاموس عکاسی هیچ جایگاهی ندارد. بلکه فشردن دکمه به ارامی اما با قاطعیت درست است، شاید ایننکته به نظر کاملاً روشن بیاید، اما به دلایل مختلف افراد زیادی هستند که به این نکته اهمیت نمی دهند و با دوربینشان درست کار نمی کنند. ممکن است تحت تأثیر یک حس ناخودآگاه در هنگامۀ کار فکر کنید، کادر درست است، فوکوس هم که هست پس بزنیم و دکمۀ شاتر را چنان بزنید!! که گویی دری را به هم می کوبید. چنین بدشانسی هنگام تیراندزی با تفنگ نیز امکان اتفاق دارد، یعنی پس از هدف گیری و تثبیت تفنگ چنان با فشار ماشه را بکشید که تیر به هدف نخورد. بنابراین تا زمانی که دوربین را مانند آن چه در مبحث قبلی مشاهده کردی، درست نگاه دارید، هیچ دلیل فیزیکی برای لرزش دوربین وجود ندارد.

طولی نمی کشد که درک مقاومت و حس دوربین هنگام فشردن دکمۀ شاتر در شما عادت می شود. همان طور که می دانید تعدادی از عملکدرهای دوربین با نیم فشار (مانند فوکوس اتوماتیک) فعال می شوند، بنابراین بهتر است این طور تمرین کنید که در دو مرحله شاتر را فعال کنید، یعنی ابتدا کمی فشار دهید تا فعال شود، سپس برای گرفتن عکس آن را کامل بفشارید.

هنگام عکاسی با سرعت های شاتر پائین، یکی دو روش وجود دارد، اول اینکه دوربین روی سه پایه گذاشته شود تا کمترین تکان را داشتهب اشد. روش دیگر بدون استفاده از سه پایه این است که دوربنی را روی یک سطح محکم بگذارید و چنان چه ثبت لحظۀ خاصی از موضوع در کار نیست و زمان در اختیار شماست می توانید از زمان ده دوربین (Self- timer) برای کاهش فشار انگشت و لرزش دوربین بهره ببرید. روش دیگر استفاده از دکلانشور است، که این امکان را فراهم می کند تا بدون این که بدنۀ دوربین را لمس کنید، شاتر را فعال کنید.


 

فشردن دکمۀ شاتر باید به ارامی و یکنواخت در دو مرحله انجام شود.

در مرحله اول، نیم فشار برای فعال کردن عملکردهای خاص در دوربین به کار می رود.

سرانجام، بعد از یک لحظه صبر اگر لازم باشد، دکمه شاتر را کامل فشار دهید.

 

با استفاده از سفل تایمر، شاتر به وسیله خود دوربین فشرده می شود.

 

 

با استفاده از دکلانشور، هرگونه فشاری از روی بدنه دوربین برداشته می شود، در نتیجه تکان دوربین به حداقل خود می رسد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت