نکته 48: چگونه در هوای سرد عکاسی کنید

بستن


چگونه در هوای سرد عکاسی کنید

 

کار کردن در سرمای زیر صفر درجه کمتر از تغییر مکان دوربین از جای سرد به گرم مسأله ساز است. زیرا انتقال ازیک مکان سرد به فضایی گرم در دستگاه های الکترونیک مانند دوربین ایجاد میعان (بخار آب) می کند که می تواند باعث بروز اختلال در کار آنها شود. راه حل این است که تجهیزات عکاسی الکترونیک خود را ابتدا از فضای سرد بیرون به داخل فضایی کوچکتر، مثل ماشین با سرمای کمتر آورده سپس کم کم آن را به محیط گرم بیاورید. راه دیگر چسب زدن و قرار دادن دوربین درون یک کیف پلاستیک ضخیم است.

توجه کنید طوری چسب بزنید تا کاملاً هوای درون آن تخلیه شود و امکان تولید میعان یا بخار آب کم شود در این حالت، میعان به جای روی دوربین بیرون از فضای کیف پلاستیکی به وجود می آید. در ضمن برای اطمینان بیشتر بهتر است از مواد جاذب رطوبت مثل ژل سیلیس استفاده کنید.

انتقال دوربین از محیط گرم به سرد هم خطر بسیاری دارد، به طوری که سرما و برف روی بدنۀ نسبتاً گرم تر دوربین اب می شود و در قسمت اتصالات، دوباره یخ می زند. دراین وضعیت ایجاد انبساط باعث خرابی تجهیزات می شود. نکتۀ مهم دیگر این است که در هوای سرد به هیچ عنوان بازدهم خود را به آن ندمید. به جای این کار زمان بدهید تا دمای وسیلۀ عکاسی شما که در کیف قرار دارد به ارامی نزدیک به دمای فضای اطراف شود.

همان طور که می دانید باتری ها در هوای سرد خیلی زود تخلی می شود و نیاز به تعویض دارند. زیرا در دمای زیر 20 درجه سانتیگراد ظرفیت باتری بسیار کم شده، و کمی پائین تر از این دما مایع الکترولیز یخ می زند (البته وقتی دوباره گرم شود دوباره شورع به کار می کند)ف بنابراین همیشه اتری اضافه همراه داشته و همچنین آمادۀ شارژ دوباره باتری ها باشید. بهتر است که باتری ها را در محل گرم تری مثل جیب شلوار نگاه دارید.


 

  1. برای جلوگیری از سرمازدگی و دردناک شدن پوست دست، هنگام تماس یا بدنه و قسمت ها فلزی یخ زدۀ وسایل عکاسی، بهتر است از یک دستکش ابریشمی زیر دستکش های زمستانی خود استفاده کنید.
  2. درون بعضی از دستکش های بلند زمستانی دستکش های بافتنی و گرمی دوخته شده که می توانید هنگام عکاسی زیپ دستکش روی را باز کنید و با دستکش داخلی کار کنید.

 

 

یک پتوی مخصوص سبک و بسیار گرم از جنس پلی استر به نام «پتوی فضایی» بسیار کارآمد است.

نظرات   

 
0 #1 علی 1395-08-01 11:31
پیری فدات خیلی جالب است :P
نقل قول
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت