نکته 50: ترکیب بندی برای ایجاد تضاد در عکاسی

بستن


ترکیب بندی برای ایجاد تضاد در عکاسی

 

ترکیب بندی فراتر از آن چه در نوشته های مربوط به عکاسی مرسوم است، سزاوار توجه است؛ زیرا چگونگی سازماندهی یک تصویر زیربنای چگونگی تأثیر آن بر بیننده است. همچنین تصمیمات متفاوتی که باید در ترکیب بندی اتخاذ شود از انتخاب نقطۀ دید تا انتخاب زاویۀ دوربین و ریتم عکس را در بر می گیرد آن چنان که اجزای تشکیل دهنده تصویر به شکلی منظم در یک قاب کنار هم قرار گیرند. در این بین به غیر از قوانین اولیه و بنیادین ترکیب بندی شیوۀ خاص برای ترکیب بندی یک صحنه وجود ندارد و چنان چه مو به مو قوانین را اجرا کنید، نتیجه عکس خوبی گرفته می شود، اما نباید فراموش کرد که هنگام ترکیب بندی تکنیک ها و روش هایی وجود دارد که تأثیر عکس را بر بیننده افزایش می دهد. این روش ها همان قدر که هر کسی معقولانه آن ها را هنگام ترکیب بندی به کار می برد، اماباید توجه داشت که نمی توان آن ها را به عنوان یک قانون به کار برد، زیرا نتیجه تصاویری کلیشه ای و خسته کننده خواهد بود. بنابراین من باید نکاتی دربارۀ ترکیب بندی را با احتیاط بیان کنم، و شما هم با احتیاط آن ها را بپذیرد.آن چه در این فصل به آن اشاره می شود، در واقع همۀ اصولی است که در گذشته به آن ها عمل می شده، و به ما کمک می کند تا عکسی خاص بگیریم. فقط همین و بس.

اولین و مهم ترین نکته در ترکیب بندی درک کنتراست (Contrast) موجود در تمام صحنه ها است. در یک کلام، تصویرگری و نیز عکاسی همه در معنا رجع به کنتراست است، کنتراست در رنگ ها، کنتراست در موضوع، کنتراست در چیدمان و کنتراست در اندازه. این قاعده در مدرسه معماری Bauhaus در سال های دهه 1920 میلادی توسط یوهانس ایتن (Johannes Itten) مدرس درس مشهور basic Course شکل گرفت. ایتن، تأثیر بسیاری در طراحی مدرن داشت، و در این تئوری می نویسد:

«یافتن و کنار هم گذاشتن اشکال گوناگون تضاد همیشه یکی از موضوعات جالب بوده، زیرا بدین ترتیب دانشجویان در می یابند که دنیای کاملاًتازه ای به روی آن ها گشوده شده است».

روش او بدین ترتیب بود که اول تضاد را با حواس خود تجربه و سپس آن ها را درک کنید، و در نهایت تصویر آن حسرا مجسم و خلق کنید. این فرمول امروزه نیز در ترکیب بندی عکاسی همان سان که آن زمان به وسیلۀ دانشجویان رشتۀ هنر به کار گرفته می شد کارآیی دارد.

ترکیب بندی برای ایجاد تضاد در عکاسی

این عکس بیشتر تضاد میان سخت و نرم، نور و تاریکی، رنگ و سیاه و سفید است.

تضاد در بسیاری از سطوح و بخش های یک عکس می تواند وجود داشته باشد.

 

ترکیب بندی برای ایجاد تضاد در عکاسی2

 

تضاد رنگ اولین نکتۀ برجسته در این جا است، که اهمیت آن با کادربندی و تقسیم دیوار و در به صورت مساوی نمایان شده است.

 

ترکیب بندی برای ایجاد تضاد در عکاسی3

حس گرافیکی در این تصویر از ساختمان آجری به عنوان یک سازۀ دست بشر با شکل هندسی و معمولی در برابر شاخه و برگ های نامنظم درختان ادامه  دارد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت