نکته 56: ترکیب بندی مثلثی در عکاسی

بستن


ترکیب بندی مثلثی در عکاسی

 

مثلث یکی از ساده ترین و رایج ترین اشکال گرافیکی است. زیرا تنها به سه نقطه جدا از هم یا سه ضلع که در یک طرف به هم می رسند نیاز دارد. سازمان دهی شکل ها هنگام عکاسی و ترکیب بندی مهم است، همان طور که در صفحه های قبل نشان داده شد، اما چیدمان به شکل مثلث بسیار ساده تر است. برای نمونه، اگر سه چهره در کادری وجود داشت باشد، به طور معمول آن ها مرکز توجه خواهند بود و مانع از دیده شدن سایر عناصر تصویر شده و نیز این سه چهره، سه رأس مثلثی را تشکیل می دهند. هنگام ترکیب بندی چند موضوع در عکاسی طبیعت بی جان، یکی از مهم ترین روش های چیدمان برای دقت بیشتر چیدمان مثلثی است، البته گاهی بهتر است که به صورت یک مثلث دقیق چیده نشود. هنگام کادربندی، مثلث وارونه هم می تواند کادری زیبا به وجود آورد.

اهمیت ساختار مثلثی در آن است که به کمک آن می توان سایر خطوط و نقاط منحرف کنندۀ نگاه را حذف کرد. البته به کم تهمیدات دیگری نیز مانند کاهش ارتفاع دوربین (کاهش جزئیات وقاع در سطح زمین) و زوم کردن و در حقیقت تنگ کردن کادر و نیز در داخل استودیو با تغییر چیدمان به همین نتایج رسید.


 

اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید و می خواستید تعداد افراد زیادی را در کارد قرار دهید (مانند این خانوادۀ پر جمعیت برزیلی) چیدمان افراد به شکل مثلثی به طوری که تعدادی از آن ها روی زمین نشسته، تعدادی روی صندلی و تعدادی هم ایستاده باشند، بهترین راه حل ترکیب بندی است.

 

از این صحنۀ حمام و شنا در رود گنگ هندوستان عکس های زیادی گرفتم. ولی در کمتر از چند صدم ثانیه ناگهان این ترکیب بندی مثلثی به وجود آمد! این حالت کاملاً غیر قال پیش بینی بود، اما من به سرعت آن را ثبت کردم.


اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت