نکته 59: کادر عمودی در عکاسی

بستن


کادر عمودی در عکاسی

 

بیشتر عکس ها با کادر افقی گرفته می شوند، زیرا بیشتر دوبین ها برای عکاسی با کادر افقی طراحی شده اند. شاید در جواب بگویید به این دلیل دوربین ها افقی ساخته می شود که اغلب مردم دوست دارند افقی عکاسی کننده به هر حال هر دلیلی داشته باشد، همین است که هست! عکای در حالت عمودی یعنی دوربین به یک سمت بچرخد، در مقابل این حالت، یک مقاومت طبیعی وجود دارد، زیرا چشم انسان مناظر را به شکل افقی می بیند، با وجود این به لحاظ منطقی کادر افقی نمایی گسترده تر و گوناگونی در ترکیب بندی ایجاد می کند. عکاسان حرفه ای سعی می کنند با توجه به درخواست مشتریانشان همان قدر که افقی عکس می گیرند، با کادر عمودی هم عکاسی کنند، زیرا بسیاری از صفحههای چاپ شده عمودی هستند. اکنون اگر شما جزو افرادی هستید که بیشتر با کادر افقی عکاسی می کنید، با این سؤال شروع کنید که کدام یک بهتر است: عکاسی افقی یا عمودی؟ به مرور با تمرین زیاد به صورت ناخودآگاه کادر خود را انتخاب می کنید و متوجه می شوید که دیگر اصلاً به تصمیمی که گرفته اید توجه نمی کنید.

موضوع های عمودی یا مجموعه ای از موضوع ها که به صورت عمودی در کنار هم قرار گرفته اند، مهم ترین دلیل برای عکاسی با کادر عمودی است، اما دلایل دیگری هم وجود دارد. زیرا چشم انسان در کادرهای عمودی به تناسب این که مهم ترین عنصر موضوع کجای کادر قرار دارد، ابتدا آن را می بیند، سپس به شکل ناخودآگاه یا به بالا و یا به پائین سیر می کند و لزوماً این طور نیست که همیشه از بالا به پائین حرکت کند. گرچه به شکل طبیعی چشم از سمت چپ بالا همه چیز را اسکن می کند و در انتها به سمت گوشۀ پائین و راست می آید. در اصل خاصیت کادرهای عمودی این است. مانند کانال در عکس شمارۀ 3، البته رابطۀخاص میان لنزهای تله فوتو که در عکاسی منظره به کار می رود و دیگر مناظری که داریا عمق میدان هستند را نباید فراموش کرد. دلیل مهم دیگر این است که هنگام انتخاب کادر عمودی باید رابطۀ موجود میان اشکال گرافیکی را سنجید. در نهایت، اگر چه چشم انسان به صورت طبیعی بیشتر مناظر را از چپ به راستیا برعکس اسکن می کند اما با کمی تلاش و تمین چشم عادت می کند که از بالا یا پائین یک تصویر عمودی را هم ببیند، همان طور که در این تصویر نشان داده شده است.


انتخاب کادر 2 به 3 عمودی نیست به کادر افقی باعث تمرین چشمان بیننده می شود، و آن چه تصویر را بیشتر تأثیر گذار می کند قرار گرفتن اجزای کادر با ترکیب بندی خاصدر تصویر است. اینعکس هنگام غروب، دیوار خانه ای در نیومکزیکو را نشان می دهد. اگرچه بخش مربوط به آسمان با رنگی آبی نقره ای در سمت راست بالای تصویر کوچک است اما در این نمای عمودی نسبت به کادر افقی ایجاد تضاد بیشتری کرده است.

 

عکس با کادر عمودی زمانی بیشترین کاربرد را دارد که از لنزهای با فاصلۀ کانونی بلند برای عکاسی از منظره ها و نماهای شهری استفاده شود. زیرا در این نوع منظره ها کادر عمودی بیشترین عمق میدان در منظره را ایجاد می کند. این عکس نمای یک کانال را نشان می دهد که از میان دشت می گذرد. انتخاب کادر عمودی باعث ایجاد نوعی پیوستگی شده و چشمان بیننده را به مسیری دعوتمی کند که از بالا به پائین این کانال را نگاه کند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت