نکته 61: عکاسی سرعت و حرکت (Motion blur)

بستن


عکاسی سرعت و حرکت (Motion blur)

 

برای عکاسی در نور کم روش های مختلفی به کار می رود تا روش سرعت و حرکت – که همان کشیدگی و محوی ایجاد شده در اثر تکان دوربین یا حرکت موضوع است، جلوگیری شود. با وجود این، کیفیت پیش فرض در عکاسی به طور کلی ثبت تصویرهای واضح است. با این همه Motion blur هم می تواند کیفیت مطلوبی داشته باشد، البته بستگی به سلیقۀ شما و به کارگیری صحیح و بجای این ترفند دارد. به طور قطع، اگردر شب عکس می گیرید کهنورهادر مقابل یک پس زمینۀ تاریک در حال حرکتهستند، نتیجۀ چنین صحنه ای کاملاً قابل پیش بینی است. اما وقتی اجسامتیره برابر موضوعروشنو شلوغ حرکت می کند، حتی اگر اینکار را بارهاانجام داده باشید، نتیجه غیر قابل پیش بینیاست. بنابراین ثبت حرکت محو موضوع متحرک از روی عمد یی از بهترین تکنیک های عکاسیاست که خیلی کم به کار میرود.

روش های سنتی بسیاری برای ایجاد Motion blur در میان استادان قدیم عکاسی به کار می رفته، مانند ارنست هاس (Ernest Haas) که مجموعه عکس های [دهۀ 1950 میلادی] او از نمایش کمنداندازی گاوچران ها، گاوبازی و مسابقات اسب دوانی به جا مانده است. اما مسأله ای که وجود دارد این است که همه این نوع عکسها را دوست ندارند، ولی اگر شما هم مثل من دوست دارید و هروقت بشود با این تکنیک عکاسی می کنید، فقط مراقب باشید که چطور رنگ ها و سایه – روشن ها در هم می پیچند. البته تمام این ها بستگی دارد به نسبت حرکت به اندازۀ کادر و سرعت های مختلف شاتر،در صورت حرکت دادن دوربین، چگونگی حرکت، فاصلۀ کانونی لنز و چگونگی حرکت موضوع. به علاوه، چیدمان رنگ ها و سایه روشن ها در صحنۀ مورد نظر یکی از مهم ترین عوامل دراین تکنیک به حساب می آید. بهترین روش تنها تمرین و کسب تجربه است، که البته با عکاسی دیجیتال و امکان مشاهدۀ سریع عکس ها این کار بسیار آسان شده است.


دراین عکس من دوربین را از سمت راست به چپ هرماه با حرکت دو مرد حرکت دادم (Pan). لنزم با فاصلۀ کانوین 400 میلی متر و زمان نوردهی 2/1 ثانیه بود. تقریباً هر موضوع متحرک محو شد، اما بعضی جزئیات تا حدودی واضح هستن، در پایان نتیجه تصویر ثبت شده از این صحنه قابل قبول بود.

هنگام عکاسی به سمت جلو حرکت کردم ب یک لنز زاویه باز (27mm efl) و سرعت شاتر 3/1 ثانیه، انتخاب این سرعت شاتر حالتی از یک تونل را ایجاد کرد.

 لنز با فاصلۀ کانونی متوسط (mm efl135) بود و کمی حرکت از راست به چپ (Pan) با سرعت شاتر 1/20 ثانیه. اندکی محوی در حرکت به حس حرکت موضوع ها اضافه شد، بدون این که به طرز چشمگیری از جزئیات موضوع ها، دو زن در حال بازگشت از خرید بازار در yunnanese، کم شود.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت