نکته 64: کاربرد لنز زاویه باز (Wide- angle)

بستن


کاربرد لنز زاویه باز (Wide- angle)

 

انتخاب فاصلۀ کانونی یکی از آن دست مواردی استکه نه تنها تحت تأثیر موضوع و شرایط بلکه تحت تأثیر سلیقۀ شخصی شما در هنگام کار قرار می گیرد. در وهلۀ اول توجه کنید که تضاد مشخصی ما بین یک عکاس ورزش فوتبال و یک عکاس خیابانی که در شرایطی سیال و نامطمئن است وجود دارد و ممکن است در جایی حق انتخاب لنز را نداشته باشید در حالی که در جایی دیگر در انتخاب لنز کاملاً آزاد باشید. چنان چه حق انتخاب داشته باشید شما ما بین دو گروه لنز قرار می گیرد، واید انگل ها و تله فتوها. البته انتخاب سومی هموجود دارد که لنزهای حول و حوش لنز نرمال است. پاره ای عکاسان به دلیل خلوص لنزهای نرمال به آن علاقه مند هستند و چندان به لنزهای سوپرواید انگل و سوپر تله فتوها علاقه ندارند.

البته فراموش نشود که تحت عنوان واید انگل و تله فتو دسته بنید های دیگری نیز وجود دارد مثلاً در دسته بندی واید انگل ها: وایدانگل، سوپرواید انگل، اولتراواید انگل (فیش آی) و در دسته بندی تله فتوها: تله پرتره، تله های متوسط و سوپر تله فتوها جای دارند. چند دلیل برای انتخاب یک لنز واید وجود دارد: یکی پوشش تصویری وسیعی که دارند، دیگری کوچک شدن عناصر تصویر و کاسته شدن از اهمیت آن ها و مهم تر از همه احساس خاصی که در تصویر ایجاد می کند. به ویژه، عکاسی با لنز واید انتخاب بسیار مناسبی برای انتقال بی درنگ تجربه موجود در یک موقعیت به بیننده است. بنابارنی اگر در یک محل شلوغ سرگرم عکاسی هستید با لنز وید به موضوع تا حد امکان نزدیک شوید تا بیننده را به عمق صحنۀ عکاسی ببرید.


این عکس با یک لنز واید (mm efl18) از ماهی گیری که با استفاده از مرغ ماهی خوار ماهی می گیرد، گرفته شد. با وارونگی ارتباط موجود در اندازه به طوری که شما انتظار ندارید که این قدر نزدیک به این پرنده باشید. البته نور آفتاب نزدیک به غروی به مراه انتخاب درست عمق میدان با دیافراگم 11f شرایط خوبی را برای ایجاد این تفاوت به وجود آورده است.

 

 

 

 

در حال قدم زدن در یک بازار واقع در برمه و دوربین در ارتفاع دید چشم (eye level) و با یک لنز 20 میلی متری این عکس یک حس شدید ذهنی را با گذر مرد ماهی گیر از فاصله چند اینچی دوربین ایجاد کرده است.

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت