نکته 65: جداسازی موضوع با استفاده از لنز تله فتو

بستن


جداسازی موضوع با استفاده از لنز تله فتو

 

 

فاصلۀ کانوی ها بلندتر، چنان چه بخواهید همان اندازه کادر لنز واید را داشتهب اشید، ناگزیر شما را از موضوع به عقب می راند. البته اگر شرایط عکاسی به شما امکان انتخاب مکان ایستادن را بدهد، می توانید از فاصلۀ نمای کاملاً نزدیک با یک لنز زاویهباز تا آن طرف خیابان با یک لنز تله فتو عکاسی کنید، این فاصله با موقعیت عکاسی شما ارتباط دارد. امروزه تقریباً بیشتر بینندگان تلویزیون و خوانندگان مجله ها تفاوت نماهای مختلف ثبت شده با لنزهای زاویهباز، تله فتو و نرمال را می شناسند، حتی افرادی هم که نسبت به فن و تکنیک عکاسی آگاهی ندارند و تنها با فشردن دکمۀ شاتر ناخودآگاه عکس می گیرند این تفاوت ها را می شناسند. به همین دلیل، فاصله و رابطۀ تأثیرگذار آن، با دقت هنگام انتخاب درست فاصله کانوین ارتباط دارد.

مشخصاً هنگامی که با لنز تله عکاسی می کنید شما از موضوع به دور ایستاده اید و طبیعتاً جزو صحنه نیستید و علاوه بر فواید عملی، اساساً این نوع لنزها احساس آرامش ودوری از صحنه را ایجاد می کند.

آن قدر دور و جدا که کسی متوجه شما نخواهد شد. این دوری و جدایی به خصوص در عکاسی خبری کارآیی زیادی دارد و کاملاً احساس دزدانه نگاه کردن را تداعی می کند. حتی با استفاده از یک لنز بلند تله فتو 500 میلی متری از آن چه انتظار می رود هم می توان گامی فراتر رفت و صحنه های بسیار جالبی را به ویژه در عکاسی حیات وحش ثبت کرد.


یک ماهی گیر با کمک دستیارانش قایقی قدیمی و دست ساز را از قسمت کم عمق بندرگاه Moroni در جزایر کومورو (Comoro) هل می دهند. این عکس از فاصلۀ دور با لنز تله 400 میلی متر گرفته شد، کارد بسته ای که با این لنز گرفته شده تأثیر بسیار زیادی در القای حس سختی و توان فرسایی کار این ماهی گیران دارد که در مقابل، این تأثیر با یک لنز واید نشان داده نمی شد.

 

این عکس با یک لنز 180 میلی متری عکاسی شده، که دو زن کامبوجی را بعد از جمع آوری هیزم کنار ستون های باستانی معبد Angkor میان جنگل نشان می دهد. فاصلۀ کانوین بلند باعث ایجاد حس جداسازی موضوع از پس زمینه جنگل شده و بدون جلب توجه موضوع عکس گرفته شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت