نکته 70: چسباندن دیجیتال عکس ها در موضوع های با نمای گسترده و افقی

بستن


چسباندن دیجیتال عکس ها در موضوع های با نمای گسترده و افقی

 

عکس های پانوراما هنوز هم اصلی ترین دلیل کاربرد روش چسباندن دیجیتال عکس ها به هم هستند، و به دلایل مختلف جالب و تأثیر گذارند. این نوع تصاویر پانوراما، معمولاً دارای طولی بسیار بیشتر از ارتفاع هستند یعنی نسبت طول به عرض آنها عدد بزرگی است. و به دلیلی نبود محدودیت خاصی برای این که به عنوان یک پانوراما دسته بندی شوند، با تناسب 3 به 1 (3:1) یا بزرگ تر کاملاً مناسب اند.

چرا پانوراما این قدر رایج است؟ چرا فرمت های واید اسکرین یا پردۀ عریض (widescreen) در تلویزیون و فیلم رایج هستند؟ شاید به دلیل این که هنگام دیدن منظره های بزرگ مانند چشم اندازهای طبیعی چشمان ما به صورت افقی اسکن می کند، و با این روش چشمان ما وقت برای کشف جزئیات صحنه دارد و ضمناً چون چشم روی تصویر حرکت می کند، خسته نمی شود. و البته، هیچ محدودیتی برایاین که چقدر نما گسترده باشد هم وجود ندارد، می توانیند همان طور که دوربین را می چرخانید فریم ها را تا 360 درجۀ کامل اضافه کنید.

ترکیب بندی در عکس های پانوراما با آن چه ما به آن خو گرفته ایم متفاوت است. در این راستا می توانید چند کار مختلف انجام دهید. به منظور فراگیری ترکب بندی چنین عکس هایی می توانید از آموزه ها و روش های عملکرد فیلمبرداران بهره بگیرید؛ زیرا این افراد در کادربندی های کشیده و عریض مانند واید اسکرین مهارت دارند.

یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید، جدا کردن عناصر مهم و چیدن آن ها در یک خط افقی و دور از هم است. بر عکس کادر 3:2، نقاط طلایی در یک پانوراما می تواند در 2 یا 3 نقطه قرار گیرد. نکته بعدی این که چنانچه پیش زمینه ای قوی به عکس خود اضافه کنید چشم بیننده را در کادر به حرکت در آورید، جذابیت عکس چند برابر می شود.

عکس های پانوراما به طور حتم با عمق میدان زیاد جذاب و مطلوب هستند نه با عمق اندک. هر چند گاهی اوقات ممکن است عکسی بدین سبک هم (پانوراما با عمق میدان کم) جلوۀ چشم گیری داشته باشد. مهم ترین امتیاز عکس های پانوراما داشتن یک میدان دید وسیع و یک تصویر بزرگ با حجم فایل بزرگ است. البته یک نکته را به خاطر داشته باشید که به طور معمول عکسه ای پانوراما به شکل دوربین افقی ثبت می شوند در نتیجه بعد از چسباندن آن ها به هم، عکس حاصل دارای طول و عرضی کاملآً بدون تناسب خواهد بود. حال برای تخفیف این ماجراو نزدیک کردن این دو اندازه به هم، توصیه می شود عکس ها را در حالت دوربین عمودی ثبت کنید، به این ترتیب طول کادر دوربین تبدیل بهعرض عکس پانوراما می شود و در نتیجه این تناسب شکل بهتری می گیرد. تنها ایرادی که اینجا ایجاد می شود، نصب دوربین به حالت عمودی روی سه پایه و در حالتی است که نقطۀ کانونی میانی لنز بر محور سه پایه عمود باشد. این نقیصه هم به کمک یک آداپتور L شکل و یک کفشک اتصال سریع برطرف می شود.

بزرگ ترین نمایشگر LCD آسیا، به عنوان سقف بازار و مرکز خرید پکن نصب شد. اندازه و جایگاه قرار گیری بالای آن نیازمند زاویۀ دید به شدت خاصی بود که در پانورمای به هم چسبیده شده به اعوجاج منحنی به سمت بیرون ایجاد کرد. اما باز هم نمای کامل کنندۀ چشم گیری به عنوان یک منظرۀ سورئالیستی به وجود آورد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت