نکته 71: هم پوشانی های مؤثر در عکاسی

بستن


هم پوشانی های مؤثر در عکاسی

 

در چسباندن دیجیتال عکس هابه یکدیگر سه مرحله وجود دارد. اول نرم افزار، نقاطو بخش های مشترک عکس ها را پیدا می کند و آنها را در کنار یکدیگر قرار می دهد تا به خوبی با یکدیگر هماهنگ شوند. دوم نرم افزار، ترکیب رنگ ها را انجام می دهد تا با هم مطابقت کنند. سوم چند عکس را به یکدیگر چسبانده و یک عکس نهایی ایجاد می کند.

مرحله اول دلالت دارد بر هم پوشانی کافی عکس های کنار هم، تا محتوای عکس مشخص شود.بدین معنا که در هر عکس نقاط مشابه تشخیص داده می شود. مطلوب این است که، هم پوشانی کافی بدون هیچ اغراقی انجام شود و در صورت نیاز فریم های بیشتری عکاسی شود.

در واقع قانون ثابتی برای این کار وجود ندارد تا حدی به خاطر این که نرم افزارهای مختلف برای انجام تطبیق اتوماتیک روش های مختلفی دارند، و آن چه بیشتر اهمیت دارد، کیفیت جزئیات وابسته به خود صحنه است. داشتن جزئیات واضح بهترین نتیجه است، اما نرم افزارهای مخصوص چسباندن عکس ها در فضای بدون عنصر، مثل اسمان و دیوارهیا سفید دچار مشکل می شوند. بهترین روش برای گرفتن یک عکس پانوراما پس از قرار دادن دوربین بر سه پایه، قرار دادن یک فصل مشترک در اولین و دومین و سومین و الی آخر است. یعنی یک عنصر که در عکس اول در کنارۀ راست کادر قرار گرفته، در عکس بعد نیز در کنارۀ چپ آن قرار گرفته باشد و عنصری که در کنارۀ راست عکس دوم واقع شده، در کنارۀ چپ عکس سوم نیز واقع شود و تا پایان این قاعده باید رعایت شود. البته فرض بر این است که از چپ به راست حرکت می کنید و نکته ای که باید به آن توجه کنید، استفاه از یک دیافراگم بسته است که شما را از فوکوس کردن در هر فریم بی نیاز سازد و مراقب باشید به حلقۀ وضوح دست نزنید. این فصل مشترک می تواند تا 40 درصد عکس ها را در بر گیرد، اما عملاً نیازی به این مقدار فصل مشترک نیست.

برای مجموعۀ آثار هنری چوبی در این آتلیه، 4 عکس گرفته و هم پوشانی با حدود 40 درصد انجام شد. در این صحنه جزئیات فراوانی برای نرم افزار وجود دارد که محتوا را تشخیص دهد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت