نکته 74: براکتینگ مساوی است با راه نجات

بستن


براکتینگ مساوی است با راه نجات

 

عکاسی چند فریم با نوردهی متفاوت (Braceting) یک امتیاز در عکاسی حرفه ای است، اما عمل براکت تنها برای نوردهی انجام نمی شود. این مسئله یک ارتباط جدید با عکاسی دیجیتال دارد زیرا تنظیمات دیگری قابل دسترس و برنامه ریزی می شوند – در حالیکه چنین کاری با دوربین های فیلم میسر نبود. این روزها عکاسی چند فریم با نوردهی متفاوت معمولاً به یک عملکرد ویژۀ دوربین اشاره دارد که یک بار توسط کاربر تنظیم شده، سپس به صورتاتوماتیک مجموعه فریم های متوالی را عکاسی می کند، البته انجام این کار به صورت غیر اتوماتیک هم قابل اطمینان است.

همچنین می توانید براکت را برای ISO، یا روی نقطۀ فوکوس و حتی برای وایت بالانس انجام دهید. (اگر چه برای مورد اخیر یعنی وایت بالانس، عکاسی کردن با فرمت RAW نتیجۀ بهتری میدهد و نیازی به براکت کردن نیست زیرا فرمت RAW به خوبی قابلیت اصلاح دارد.)

به هر حال، تحول مهمی که دیجیتال فراهم کرده عکاسی چند فریم با نوردهی متفاوت است که می توان به راحتی آن را در موقعیت های مختلف به کار برد. اگر چه هدف از براکت کردن انتخاب یک فریم صحیح از میان تعدادی فریم عکاسی شده از یک موضوع و در یک شرایط است، اما شما در هنگام ویرایش عکس ها می توانید همین سه فریم را که یکی فرونوردهی، یکی صحیح و سومی فرانوردهی شده را با هم ترکیب و تصویری فوق العاده را خلق کنید. نرم افزاری که این کار را انجام می دهد به راحتی در دسترس است، این نرم افزار مانند Blending و کمی پیچیده تر از (High Dynamic Range HDRI Imaging) است. اگر چه این کتاب دربارۀ عکاسی است، و جایی برای بیان جزئیت مرحلۀ پردازش نیست. اما اگر خوب بدانید که چه امکانات بعدی در اختیار شماست، عکاسی را بر مبنای آن انجام می د هید. البته همۀ این موارد تحت عنوان عکاسی چند فریمی توضیح داده خواهد شد.


همه دوربین های SLR دیجیتال به شما این امکان را می دهد تا نوردهی را به روش براکت انجام دهید، اما تعداد بسیاری از این دوربین ها امروز امکان حالت های دیگر براکت را مانند ISO و وایت بالانس را هم فراهم کرده اند. از آن جا که دامنل کنترل آن ازمدلی به مدل دیگر دوربین فرق می کند، براکتینگ روش ساده ای است که کیفیت مدّ نظر شما را تضمین می کند. همچنین تنظیمات عکاسی پیوسته با براکتینگ یک روش سریع برای دست یابی به مجموعۀ نوردهی های مختلف برای ساختن یک تصویر  HDR است.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت