نکته 75: عکاسی سکانسی

بستن


عکاسی سکانسی

 

در عمق تمام روش های عکاسی چند فریمی و هر آن چه بعداً ذکر خواهد شد شرطاولیه تثبیت عکس ها است. پاره ای تکنیک های متداول قواعد جدی و غیر قابل تغییر دارند. مثلاً نوردهی و دیگر تنظیمات دوربینو تنها زمان است که متغیر است. عکاسی سکانسی با لنزهای زوم قدری مخاطره آمیز است زیرا به سادگی این عدسی ها می توانند تغیر فاصلۀ کانونی دهند، حتی با برخورد یک انگشت می تواند هندسۀ تصویری را که بسته اید به هم بزند. چنان چه عکاسی شما مستلزم اتلاف وقت زیاد باشد و ناچار باشید نوردهی را تغییر دهید. دقت کنید که دستتانبه لنز زوم نخورد. برای جلوگیری چنین پیشامدی بهتر است بک تکه چسب به حلقۀ زوم بچسبانید تا از جا به جایی احتمالی آن جلوگیری کنید.

در چارچوب ثبت تصاویر، نرم افزار با پیشرفت های اخیر در تشخیص محتوای عکس و برطرف کردن کوچک ترین به هم ریختگی به کمک می شتابد. توضیح این مطلب عکس های متوالی گرفته از Ephesus است، این عکس ها بدون سه پایه در کنار هم قرار گرفته اند. در واقع این عکس ها قبلا گرفته شده بوده و در آن زمان نرم افزاری که بتواند آن ها را با هم ترکیب کند، شناخته شده نبود و اگر هم بود در دست رس نبود. این یک مثال بسیار خوب برای دو نکتۀ دیگر این کتاب یعنی: آینده نگر باشید (نکته 4) و پیش بینی پردازش (نکتۀ 97) است. من تنها می دانستم که کارها در آینده بهتر انجام خواهد شد. در حقیقت وقتی من اولین بار این عکس ها را پردازش کردن، بهصورت دستی آن ها را روی هم چیدم (که بسیار خسته کننده بود)، و سپس لایه به لایۀ آن ها را حذف کردم، کار بسیار سختی بود. حدود چهار سال قبل، شرکت Auto- Alighn Adobe و Stack Mode را در فتوشاپ معرفی کرد که انجام مراحل پردازش را به کمتر از یک دقیق کاهش می داد.


میزی مدرن که چرخ های دوچرخه به عنوان پایه های آن انتخاب شده است. بدون داشتن تصمیمی دقیق که چه گونه می خواهم عکسهای متوالی را به کار ببرم، فقط می دانستم که می خواهم یک تعداد فریم از حرکت چرخ های میز بگیرم و چرخ ها در حالت های مختلف قرار دادم. دوربین روی سه پایه قفل شده بود. سرانجام، در نتیجه عکاسی از حالتهای مختلف قرارگیری چرخ ها و با استفاده از layers و کاهش مقدار تاری (opacity) در لایه های بالاتر برای ایجاد یک حالت محوی این عکس به دست آمد.

 

دراین مثال، زماین که در ویانه های Ephesus باقی مانده از رم باستان بودم، سه پایه همراه نداشتم. هیچ علامت و مشخصۀ خاصی هم وجود نداشت که سایت باستانی برای بازدیدکنندگان بسته بشود، بنابراین در موقعیت یکسان برای چند دقیقه ماندمو روی دست عکاسی کردم. نهایت سعی خود را داشتم که کادربندی را در حالت کاملاً مشابه نگاه دارم (با دقت در موقعیت قرارگیری قسمت های مختلف بنا در مقابل لبه ها و گوشه های فریم ها). سپس Auto- Align به سرعت در 6 لایه آن ها را کنارهم قرار داد. عکس ها را وارد Stack نرم افزار فتوشاپ کردم و با انتخاب وضعیت Median به غیر از محوی حاصل از حرکت بازدید کنندگان بقیۀ موارد اضافی حذف شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت