نکته 77: HDR اسرار آمیز

بستن


HDR اسرار آمیز

 

HDR روشی برای به دست آوردن تنوع گسترده ای از روشنایی ها در یک عکس است چنان که پس از این پردازش، نتیجۀ عکسی نرمال باشد. مقصودم از نرمال یک تصویر 8 بیت در کانالاست، به طوری که در هر مانتیور 8 بیت قابل رؤیت باشد و بشود آن را با یک پرینتر چاپ کرد.

HDR به منظور برطرف کردن مشکل کمبود دامنل پذیرش در دوربینهای دیجیتال ابداع شد. در بهترین دوربین های DSLR هم دامنۀ پذیرش به دلیل کمپرس، بیش از 8 یا 9 دیافراگم نیست. در هنگام عکاسی بهترین راه به منظور فائق آمدن بر این مشکل عکاسی چند فریمی از یک موضوع با نرودهی های مختلف، مثلاً اختلاف هر عکس با دیگری دو دیافراگم است. این تعداد عکسها بعداً باید با یکدیگر ترکیب (Merge) و تبدیل به یک عکس 32 بیت در هر کانال شوند. طبیعتاً این عکس 32 بینی روی مانیتورها قابل مشاهده نیست و باید برای دیده شدن آن را فشرده کرد (Compress) و به 16 و 8 بیت تبدیل کرد این عمل را (Tone mapping) می گویند و باعث ایجاد کنتراست و روشنایی مطلوب در نقاط مختلف عکس می شود. همان گونه که فهمیدیم روش HDR مشکلات سوختگی روشنایی ها و تیرگی سایه ها را از بین می برد اما آن چه واقع میش ود این است که نرم افزار HDR مانند Photomatix فقط به این منظور ساخته نشده بلکه به نیت به کارگیری الگوریتم Tone maping استفاه می شود که نتایج پرباری را حاصل می کند.


کاربرد عادی و ضروری HDR، هنگام عکاسی از فضای داخلی یک کلیسا با دامنۀ پذیرش در حدود 15 stops نمایان شده است.

 

دامنۀ پویایی در این صحنه، محوطه آکادمی سلطنتی لندن بیشتر یک تصویر (Medium Dynamic Range) MDR یا دامنه پذیرش متوسط است. بنابراین ترکیب نوردهی می تواند انجام شود.

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت