نکته 79: یک منبع نور، جهت های گوناگون

بستن


یک منبع نور، جهت های گوناگون

 

به دلایل متعدد، یک ترفند سودمند این است که نورپردازی های مختلف را باری نوردهی های پی در پی اجرا کنید، سپس آن ها را به عنوان یک لایۀ Stack با یکدیگرترکیب کنید. امتیاز این روش کارآمدایناست که تنها به یک نور عکاسی نیاز دارید. سادهترین نور یک دستگاه فلاش است که برای سوار شدن بر روی دوربین طراحی و البته می تواند به کمک سیم سنکرون به دور از دوربین نیز عمل کنند. من معمولاً یک چراغ کوچک تنگستن و کندانسر (لنز مخصوص چراغ) آنرا به همراه دارم با استفاده از کندانسر می توان شعاع نور را کاملاً متمرکز کرد.

در عمل یک نور تکی می تواند برای چندین نوردهی به کار رود، می توانید آن را در یک صحنه برای روشن کردن قسمت هایمختلف آن در هر عکس نشانه روید. عکس های گرفته شده متوالی در کامپیوتر ترکیب می شوند تا عکس هایی ایجاد شود که به نظر بیاید برای هر کدام با چند چراغ نورپردازی شده که با این روش به غیر از سبک بار بودن، هنگام نورپردازی چند گانه از تضاد میان چند نور جلوگیری می شود و حذف سایه ها و نورهای ناخواسته امکان پذیر می گردد. در نتیجه به قیمت اتلاف وقت برای ترکیب عکس ها، دیگر محدودیتی برای تعداد چراغهای به کار رفته در صحنه وجود ندارد.


موضوع یک اثر هنری شیشه ای بود که به شکل جزیر تایوان ساخته شده و شرایط استودیوی هنرمند هم برای عکاسی مناسب نبود. ضمناً نوع خاصی از نور پشب برای دیده شدن بافت شیشه لازم بود که اگر بشکل متعارف یک نور عمومی تابانیده می شد این بافت ها از بین می رفتند. راه حل این بدو که این جزیره شیشهای چند اینچ بالاتر از سطح سیمانی روی یک بلوک گذاشته و سپس با 12 حالت متفاوت نورپردازی و عکاسی شد. سپس این 12 فریم در فتوشاپ دسته شده و با استفاده از یک قلم پاک کننده بزرگ لایه ها را پرداخت و با هم Merge کردم نتیجه در عکس 15 دیده می شود به طوری که این نور پردازی را در هیچ استودیوئی حتی با تعداد چراغهای زیاد هم نمی توان ایجاد کرد.

 

نوری که برای این، عکس ها به کار رفته یک Dedolight کوچک، تاشو و کارآمد است که پرتوهای نور را بسیار دقیق کنترل و بر روی موضوع می تاباند.

برای عکاسی ازاین تابلو نقاشی که با دقت رنگ ها در آن به کار رفته، دو فریم نوردهی شده است، اولی با یک spotlight از سمت چپ، و دیگری از سمت راست. در هر دو این مثال ها نور با یک زاویۀ تیز به سطح تابلو تابانیده شد. بزرگ نمایی جزئیات (17) نشان می دهد که ضربه های قلم مو نمایی برجسته دارد، اما با وجود نقاط روشن و سایه ها روی این آثار قلم مو در دو نوردهی معکوس یکدیگر شده اند، که هنگام ترکیب یکدیگر را خنثی می کنند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت