نکته 81: ترکیب عکس ها با ISO های کم و زیاد

بستن


ترکیب عکس ها با ISO های کم و زیاد

 

فرض کنید که صحنه ای با نور بسیار کم دارید، مثل عکاسی در شب یا موضوع بی حرکت است، مانند یک منظره یا نمایی از شهر، اما این منظره دارای حرکتی است که می خواهید آن را هم ثبت کنید، مانند فردی که در کادر شما راه می رود. در چنین حالتی می توانید ISO را تنظیم کنید که اجازه دهد تابا سرعت بالای شاتر موضوع متحرک را بدون حرکت ثبتکند، اما بقیه تصویر دارای نویز می شود.

به هر حال اگر تمایل به ترکیب این دو عکس ندارید، چیزی را هم از دست نداده اید یعنی اصولاً ضرر نمی کنید اگر با ISO های متفاوت عکاسی کنید. زیرا بیشترین بخش تصویر با سرعت شاتر پائین و ISO کم ثبت می شود، در حالی که بخش کوچک تر موضوع متحرک با ISO زیاد به اندازۀ کافی واضح ثبت می شود.

البته این کار کمی به دور از قاعده Bracketing است. زیرا بخشی از ترکیب دو عکس باید با دست انجام شود. اصول ترکیب دو عکس کاملاً سر راست است. کافی است دو عکس را به عنون دو لایه رویهم قرا ردهید، سپسنویزهای موجود در اطراف موضوع متحرک را تا حدود و تقریباً نزدیکبه آن پاک کنید. البته فرض بر این است که این قسمت ها دارای جزئیات و وضوح باشند. در این صورت مقدار نویزی که باقی می ماند چندان مایۀ ناراحتی نیست. در ضمن اگرتصمیم به استفاده از کاهنده های نویز گرفتید، یادتان باشد قبل از ترکیب دو عکس این فیلتر را استفاده کنید و البته تنها در عکسی که نویز دارد. فراموش نکنید کهمانند هر مورد دیگر،دراین کار نیز دوربین باید ثابت و ریو سه پایه باشد و تا جایی که مقدور است هر دو عکس قابلیت تطابق داشته باشند.

 

برای عکاسی از این فضای داخلی رستوارنی در شانگهای، ویژگی معماری این مکان و این که عکس قرار بود در کتاب با قطع بزرگ چاپ شود، بنابراین عکس باید با کیفیت بالا در نتیجه با نویز کمتر گرفته می شد. بنابراین با انتخاب ISO100، نوردهی با f11 در 5 ثانیه عکاسی انجام شد. علاوه بر این که حالت طبیعی فضا حفظ شد و می خواستم حرکت یکی از کارکنان رستوران مشخص باشد، در این حالت نیاز بود که سرعت شاتر را روی 15/1 ثانیه تنظیم کنم و کمی محوی هم باعث نمایانشدن حس حرکت در این عکس است. البته حساسیت را برابر 1000  ISO انتخاب کردم که مقدار زیادی نویز هم ایجاد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت