نکته 85: انتخاب درست دوربین با سنسور مناسب

بستن


انتخاب درست دوربین با سنسور مناسب

 

امروزه پیشرفت های چشم گیری در فناوری ساخت سنسور، هم در بخش تولید کندگان و هم در روش های ثبت اطلاعات تصویری روی سنسور به وجود آمده است. نتیجه این شده که دوربین های مختلف برای ثبت تصاویر در نور کم نتیجۀ یکسانی نداشته باشند. زیرا مقوله ای به نام نویز که هنگام عکاسی در نور کم و یا ISO بالا اتفاق می افتد، آزاردهنده است. و حقیقت اجتناب ناپذیر این است که بهترین راه برای تضمین تصاویر با نویزه کمتر در تنظیمات ISO بالا، خرید یک دوربنی مناسب است. اما، همان طور که می دانید یک دوربین آخرین دل قیمت بالایی دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت. شاید در بسیاری از موارد بتوانید با همین دوربینی که  دارید هم کار کنید، اما بهترین و مؤثرترین راه حل صرف هزینۀ درست و خرید یک دوربین مناسب است.

لزومی ندارد که این جا مدل های جدید دوربین های دیجیتال را عنوان کنیم زیرا به سرعت تغییر می کند و حتی در بسیاری از مواقع اصلاً از این تغییر با خبر هم نمی شویم. به هر حال، آن چه اهمیت دارد دانستن تفاوت های اندازه سنسور است، امروزه بسیاری از تولید کنندگان دوربین به سراغ تولید دوربین هایی با سنسور فول فریم (Full Frame) به ابعاد 36×24 میلی مرت رفته اند، به طوری که در رقابت با دوربین های APS در بازار نسبتاً زیاد شده اند. بدون آن که خیلی به مباحث فنی بپردازیم، به یادداشته باشیم که قوانین فیزیک غیر قابل اغماض هستند. ینی اندازۀ سنسور تأثیر مستقیمی بر اندازۀ فتوسایت های حساس به نور دارد. چنان چه تعداد پیکسل ها در یک فرمت APS (Advance Photo System) و یک فرمت فول فریم یک یباشند، قاعدتاً اندازۀ فتوسایت ها در سنسور فول فریم بزرگ تر است و این بدان معناست که مقدار فوتون بیشتری را جذب می کنند و کمتر به نویز حساس خواهد بود. در نتیجه شما می توانید با حساسیت های زیادی مانند 3200 عکاسی کنید و عکس قابل قبول داشته باشید.

توجه به همۀ این موارد خوب است، ولی حالا در  عمل چطور باید تفاوت بین دوربین ها را فهمید؟ بدیهی است که باید در پذیرفتن ادعاهای تولید کندگان دورین دقت داشته باشید، زیرا هرگز نمی شنوید که هیچ کدام از آن ها حرف خود را پس بگیرند و عقب بکشند . مراجعه به تست ها و آزمایش های بعضی از افراد حرفه ای بی غرض و مرض بهترین مرجع برای شما خواهد بود و مقایسۀ پهلو به پهلوی تصاویر بزرگ نمایی شده از دوربین های مختلف به شما این امکان را مید هد که به خوبی ببینید چطور دو یا چند مدل دوربین را می توان با هم مقایسه کرد.

و سرانجام چنانکه در هر کار تصویری حکم چنین است، به چشمان خود اعتماد کنید. قدم بعدی، زمانی است که انتخاب خود را انجام داده اید و به جای خرید اینترنتی قصد خرید از یک فروشگاه را دارید، در این زمان فروشنده به شما اجازۀ امتحان دوربین های دیگری را نیز می دهد. همین کافی است تا در فروشگاه بتوانید انتخاب نهایی درست خود را انجام دهید. گاهی هم می توانید کارت حافظه را درون دوربین قرار داده و با ISO های مختلف با هر دوربین عکس بگیرید. سپس آنها را به خانه ببرید و کنار هم با یکدیگر مقایسه کنید. تفاوت هایی که در مقدار نویز وجود دارد، می تواند در انتخاب شما نقش داشته و توجه شما را جلب کند.


 

  1. هر پیکسل در یک تصویر به وسیلۀ یک فتوسایت موجود روی سنسور دوربین به وجود آمده است. نور از درون لنز می گذرد و باعث پر شدن یا اصطلاحاً شارژ فتوسایت ها می شود، سپس نور به اطلاعات دیجیتالی تبدیل می شود، بنابراین هر چه فتوسایت بزرگ تر باشد، اطلاعات بیشتری در آنثبت می شود، در نتیجه مقدار نویز کمتر می شود و عکس بهتری گرفته می شود.
  2. سازندگان دوربین در یک سنسور فول فریم نسبت به سنسور های کوچک تر APS از فتوسایت های بزرگ تری (با فرض این که تعداد پیکسل ها در هر دو یکسان باشد) استفاده می کنند، که این امر به معنای مقدار کمتر نویز در تصویر است.

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت