نکته 88: مقدار نویز دوربینتان را بشناسید

بستن


مقدار نویز دوربینتان را بشناسید

 

من در این فصل بسیار در مورد نویز صحبت کردم، زیرا نکته ای است که هر عکاس دیجیتال که با ISO بالاتر از حد معمول عکاسی می کند، به آن توجه دارد، البته بسیاری از مباحث هم کلی هستند.

در نهایت، آن چه باقی می ماند این است کهنویز دوربین شما چگونه دیده می شود. در ابتدا به دلیل این که نویز اساساً یک خطای سیگنالی است، و به طور ساختاری بخشی از واسط ثبت تصویر (مانند Grain در فیلم) نیست، ازدوربین به دوربین دیگر فرق می کند. با کمال تعجب، بسیاری از عکاسان هر آن چه دربارل نویز از دفترچۀ راهنما می خوانند، یا تجربیات و مباحث اینترنتی می بیند را همان طور که هست می پذیرد. در حقیقت، تنها راه حل این است که ابتدا روش درک این اشکال و این که چقدر اهمیت دارد بدانیم و سپس دوربین خود را امتحان کنیم.

آزمایشی که این جا به آن می پردازیم، عکاسی از یک فضای تاریک بدون جزئیات است، (مثل یک دیوار و البت بدون فوکوس کردن)، زیرا نویز در حساسیت های متفاوت در چنین شرایطی به خوبی دیده می شود. به هر حال می توانید توجهتان را به جزئیات و یا لبۀ عناصر تصویر معطوف کنید و یا بهتراست بگویم به عناصری که بسته به نوع عکاسی شما به آن وسواس دارید.


هرتصویری را که دارای مجموعه ای از تونالیته های متوسط تا تیره باشد، عکاسی کنید زیرا این سطوح یکدست بهتر از هر چیزی نویز دوربین را نمایان می سازد. برای انجاماین کار دوربین را روی سه پایه نصب کنید تا تمام عکس ها کاملاً یکسان و بدون لرزش باشند و سپس چندین عکس با حساسیت های مختلفی که دوربینتان اجازه می دهد، بگیرد. فراموش نکنید که فیلتر NR دوربین را خاموش نگاه دارید.

 

من این آزمایش را با سه دوربین مختلف انجام دادم، در این بین توجهم به این جلب شد که ادعاهای نویز در Nikon D3 معتبر است. توجه کنید که شکل نویزها متفاوت است، به کمک آن ها می توان برای هر نویز یک ویژگی خاص در نظر گرفت (یا یک درجه تعیین کرد). نویز در این عکس از Nikon D3 با ISO6400 و Nikon D200 با ISO1600 مقایسه شده است.

یک عکس درنور مناسب با ISO6400 از Nikon D3، در قضاوت بسیاری از افراد دارای سطح نویز قابل قبول است.

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت