نکته 90: لنزهای سریع

بستن


لنزهای سریع

 

قبلا در مورد تناسب میان سرعت شاتر، دیافراگم و ISO نوشته شده است. بنابراین اگر عمق میدان (که با دیافراگم کنترل می شود) مهم نیست، بهترین کار برای عکاسی در نور کم این است که سریع ترین لنز موجد در بازار را خریداری کنید.

مفهوم «سریع» یعنی داشتن حداقل دیافراگم F2 و بهتر از آن دیافراگم f1.4 است. جالب این که، این روزها لنزهای زوم با تنوع بسیار و تفکیک پذیری خوبی وجود دارند اما ویژگی ای که قربانی شده حداکثر گشادگی دهانۀ دیافراگم است. من یک لنز 200-18 میلی متر بسیار خوب و کارآمد دارم و زیاد هم از آن استفاه می کنم. اما متأسفانه بهترین و سریع ترین دیافراگمش 3.5 و بدترینش 5.6 است.به همین دلیل از یک لنز زایس پلانار با دیافراگم 1.4 که برای دوربینم خریدم و از آن برای عکاسی در نور کم استفاده می کنم به طوری که در منظره یاب دوربین انقلابی رخ می دهد و همه چیز را به وضوح می بینم و هر بار که از آن استفاه می کنم در می یابم که چقدر زود و ساده به لنزهای زوم بسیار کند و سنگین عادت کرده ام.

البته، برای این که بهترین نتیجه را از لنز سریع خود داشته باشید، باید در بازترین حالت دیافراگم عکاسی کنید، و این نکتۀ دیگری را یادآور می شود که گاهی هم سخت است، زیرا در این حالت، داشتن فوکوس صحیح بسیار حساس می شود. نورپردازی کم می تواند به طور نامطلوبی بر فوکوس اتوماتیک دوربین شما تأثیر بگذارد، اما البته آنچه اهمیت بیشتری دارد، این است که مطمئن شوید که بخش های درست از صحنۀ شما به خوبی فوکوس شده است. با عمق میدان کم انجام فوکوس دقیق گاهی سخت می شود.


یک لنز 85 میلی متری medium- long با دیافراگم 4/1 f. این لنز دارای فوکوس دستی یا غیر اتوماتیک است که استفاده از آن این روزها احمقانه به نظر می آید، اما وقتی در حالت دیافراگم کاملاً باز با آن عکاسی شود از نظر اپتیک بی نظیر است.

 

عکسی در شب با دوربین روی دست که از یک قایق ماهی گیری گرفته شده است، با لنز زایس دیافراگم 4/1f یعنی دیافراگم کاملاً باز. نکتۀ جالب این که ISO به کار رفته دراین جا فقط 320 بود.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت