نکته 97: پیش بینی مراحل پردازش

بستن


پیش بینی مراحل پردازش

 

زمانی بود که پردازش فقط در یک لابراتوار عکس انجام می شد. وقتی فیلم رنگی وارد عکاسی شد (تقریباً حدود دهۀ 1960 تا پایان هزاره) و به ویژه وقتی کداکروم Kodachrome یک انتخاب حرفه ای برای عکاسانی بود که عکاسی رنگی می کردند، کار عکاس وقتی دکمۀ شاتر را می فشرد، دیگر تمام می شد.

اما امروزه، پردازش دیجیتال بخش مهمی از تجربۀ عکاسانه به روش دیجیتال است. سنسورها نور را در یک شبکه جذب می کنند، نه تنها این ثبت تصویر RAW و خالص نیاز به انجام مراحل پردازش دارد تا به یک شکل قابل خواندن از نظر رنگ و سایه روشن درآید، بلکه می تواند به شکل های مختلف اجرا شود. نرم افزارهای پردازش تصاویر، به ویژه برای عکس های RAW، در حال پیشرفت است با الگوریتم هایی که دائماً در حال تغییر هستند تا بتوانند تصاویر بهتری را تولید کنند.

؟؟؟ از اولین مثال ها- local tonema ping است که در ردۀ نرم افزارهای در حال پیشرفت قرار گرفته. این روش پروسه ای برای تنظیم روشنایی منطقه ای یک تصویر بر اساس مقدار پیکسل های اطراف است، چنان که رنگ ها در یک بخش سایه دار می تواند به صورت مستقل از قسمتی که دارای نقاط روشن است، تنظیم شود. با کمی تخیل می توانید فکر کنید که این نوعی از dodging و burnign دیجیتالی است. بنابراین به راحتی می توانید نور پشت سر موضوع را بدون این که هنگام عکاسی از فلاش استفاده کرده باشید فراهم کنید.

یکی از ساده ترین و مؤثرترین پروسه ها بازیابی اتوماتیک اطلاعات (auto- recovery) دربخش های سوخته و فاقد جزئیات است. این امکان اکنون در تمام مبدل های فایل RAW وجود دارد و از طیق بازسازی جزئیات در هر سه کانال رنگ با استفاده از اطلاعاتی که در یک یا دو کانال باقی مانده است اجرا می شود. آشنایی با آن، و درک این که چگونه می تواند بازیابی مؤثر اطلاعات از دست رفته را انجام دهد، می توانید در موقعیت هایی با کنتراست زیاد نوردهی را کمی بیشتر انجام دهید.

ماحصل این همه نکات متنوع و حقه هایی که در پردازش عکس در فصول مختلف این دروس آمده این است که بدانید چه چیز امکان دارد و چه چیزی قابل بازیابی است.


 

یک تصویر پر کنتراست با نور خورشید شدید که بخش هایی از بازاری را پوشانیده. بدون در نظر گرفتن امکان پردازش بعدی برای عکاسی در چنین شرایطی بهتر است بیشتر فکر کنید (البه راه ساده تر این است که موضوع را در سایۀ یک دست عکاسی کنید). در این جا یک عکس با فرمت JPEG به همراه RAW گرفته شده که نتیجۀ فاجعه بار آن را در عکس کوچک می بینید. اما عکس بزرگ تر با فرمت Tiff عکاسی شده و ابتدا  در ACR فتوشاپ کاملاً بازیابی شد. روند کار چنین بوده که ابتدا کمی نور پر کننده به عکس اضافه شده و اضافۀ نوردهی منطقه ای در صورت و دستان زن انجام گرفته و سپس با کمک ابزار Shadow/Highlight در فتوشاپ کل تصویر اصلاح شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت