نکته 99: بازیابی نقاط روشن و سایه ها

بستن


بازیابی نقاط روشن و سایه ها

 

احتمالاً بخش اصلاح عکس های با کنتراست زیاد و خارج از محدودۀ دامنۀ پویایی دوربین پر مصرف ترین بخش در میان همۀ قسمت های نرم افزار است. حقیقت این است که دیجیتال در این جا به کمک می آید و بی توجه به دامنۀ پویایی محدود دوربینتان، می توانید عکس هایی با دامنۀ پویایی فراتر از آن چه انتظار دارید بگیرید.

دو انتهای طیف خاکستری (روشنایی- تیرگی)، دو عمل را بر شما تحمیل می کند که این به دلیل چگونگی رفتار سنسورها است.وقتی فتوسایتهای واقع بر سنسور به روش خطی تمایلبه شارژ بیش از حد ظرفیتشان دارند و هیچ گونه توجهی به اینکه عکاس بیچاره به عکاسی با فیلم عادت دارد، ندارند، نتیجه اش سوختگی نقاط روشن عکس می شود و این بدان معناست که نقاط درخشان عکس به راحتی و به سرعت می سوزند.

برای بازیابی جزئیات در این بخش های سوخته دو راه کار وجود دارد. اول این که با فرمت RAW عکاسی کنید که عمق بیت بیشتری داشته باشید و بتوانید در بخش اصلاح عکس،از ولوم Exposure برای کنترل مقدار روشنایی عکس استفاده کنید. یادتان نرود که چراغ اخطار سوختگی نقاطدرخشان را روشن (On) کنید زیرا به محض زیاده روی در تغییر میزان ولوم به شما اخطار می دهد.

راه کار دوم استفاه از امکان بازیابی نقاط درخشان واقع در نرم افزارتان است که درهر برنامه به گونه ای است. اما همه به یک شکل عمل می کنند و آن ارزیای مقادیر موجود جزئیات درهر سه کانال رنگی (RGB) و بازیابی آن ها است.

مثلاًاگر چه کانال های رنگ قرمز و سبز ممکن است لبریز شده باشند، احتمال وجود جزئیات در کانال رنگ آبی هست که آن را بازیابی می کند.

عمل دوم در مورد سایه هاست. انتهای دیگر طیف خاکستری سایه یا تیرگی است که بر خلاف بخش روشن به راحتی نمی سوزد، زیرا منحنی عکس العمل سنسور به تیرگی ها دارای شیب ملایمی است و این برخلاف منحنی روشنایی ها است. به هر حال نویز در این قسمت ها رشد می کند و باعث آسیب دیدن بیش از حد جئزیات در ایننقاط نسبت به بقیۀ قسمت های عکس می شود. برای حل این مشکل، مانند روشنایی ها، با فرمت RAW عکاسی کنید تا بتوانید در نرم افزار مربوطه به کمک ولوم Exposure این نقاط را روشن کنید. ولی یقیناً برای برطرف کردن نویز در این نقاط باید فکری کنید. علاوه بر این، نرم افزار اصلاح عکس روش های متنوعی برای روشن کردن تیرگی ها دارد و استفاده از روش – Local Tonemapping باعث تغییر کنتراست موضعی در عکس می شود.

همانند عکس، نقاط روشن روی پوست این مرد سودانی، به همراه آسمان، مشخص شده اند. این به هیچ وجه عکس را خراب نمی کند، زیرا می توان روی آن ویرایش انجام داد.

دقت کنید که اگر بازیابی را به شکل حداکثری انجام دهید، به سادگی قسمت های زیادی از سوختگی ها احیا می شوند. اما چند نقطه هم روی گردن و شانه هست که فاقد جزئیات هستند و با افزایش ولوم بازیابی تا حداکثر نیز تغییر نمی کنند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت