نکته 100: شرح عکس (عنوان) و کلمات کلیدی

بستن


شرح عکس (عنوان) و کلمات کلیدی

 

بیشتر اوقات عکاسی دارای موضوع است،  و هر عکس شرحی دارد. عکاس دیجیتال این امر را به شکل جالب آسان کرده است، زیرا به راحتی می توانید اطلاعات را در فایل عکس اضافه کنید. تقریباً تمام نرم افزارهایی که با تصاویر سر کار دارند از فتوشاپ تا پایگاه داده ها، به شما امکان نوشتن و خواندن این Metadata را می دهند. البته این مطلب به شما نمی گوید که چطور این کار انجام شود، بلکه توضیح می دهد که چه چیزی و چه زمانی اضافه شود.

«چه چیزی» بنا به نوع عکس بسیار گوناگون است. یک عکس چهره در استودیو نیاز دارد که نام شخصی که از او عکس گرفته شده و تاریخ به فایل عکس اضافه شود و چز بیشتری نیاز نیست، اما عکسی از یک گل در بازی فوتبال، نیازمند جزئیات بیشتری است. پسبه خاطر بسپارید، که شما هم مانند خبرنگاران قدیمی پنج سال (Ws) را باید بپرسید:

*چه کسی: who

*چه: What

*چه وقت: When

*کجا: Where

*چرا: Why

نکتۀ سودمند دیگر این است که باید دو جمله به عنوان شرح عکس بنویسید، اول شامل کلمات کلیدی در مورد توصیف مضوع باشد، و دوم توضیح بیشتر و ارائۀ یک سابقه که الزامی است. البته عکاسان می توانند جملۀ دوم را اضافه نکنند تا زمانی که واقعاً نیاز باشد.

به عنوان یک نکتۀ عملی و اقتصادی، اگر قصد فروختن عکسها را در یک بانک عکس اینترنتی دارید، اگر عکس شما بدون عنوان و کلمات کلیدی باشد کاری بی فایده (و در واقع، غیر قابل قبول) است زیرا موتورهای جست و جو در اینترنت بر اساس این کلمات کیدی کار جست و جو را انجام مید هند. بنابراین در نوع خود نوشتن کلمات کلیدی مؤثر یک مهارت است، که بر می گردد به آگاهی عکاس از نظر مشتریان که به چه نکاتی توجه دارند.

در ادامه به چند نکته در خصوص نوشتن عنوان عکس توجه کنید:

*همان قدر که کلمات کلیدی کم مشکل ساز است، تعداد کملات زیاد هم مشکل آفرین است. در واقع بیشتر از 10 کلمه نشود.

*خود را بهجای فردی که جست و جو می کند قرار دهید و این که چه کلماتی را بیشتر دوست دارد.

*کلمات را با املا و کاربردهای متفاوت بنویسید (مثل Petrol/Gasoline)

*به غلط های املایی توجه کنید

*کلمات را به صورت جمع به کار ببرید ولی نه فقط با استفاده از حرف جمع «s».

*مترادف های مختلف کلمات را به کار ببرید. از فرهنگ لغت و نرم افزارهای پرداش کلمات استفاه کنید.


دو برنامۀ کامپیوتری پر کاربرد که امکان اضافه کردن عنوان به عکس و تعیین کلمات کلیدی را دارد، عبارت است از: IPTC Info یک صفحه نمایشگر (Photo Mechanic) و یک صفحه (Expression Media) Media Info

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت