نکته 101: مدیریت داده EXIF

بستن


مدیریت داده EXIF

 

هر فایل عکس دیجیتال دارای جزئیات تنظیمات دوربین است، مانند زمان، تاریخ، ISO، شاتر، دیافراگم و اطلاعات دیگری که به آن اضافه شود. تمام این اطلعات در فرمت EXIF (Exchangeable Image File) بهصورت استاندارد ثبت و ضبط می شود. این فایل به سادگی قابل ویرایش نیست، زیرا طوری طراحی شده که یک ضبط موقتی داشته باشد، اما دلایل زیادی برای تغییر جزئیات در این فایل ها وجود دارد. شاید یک یاز رایج ترین موارد تاریخ و زمان اشتباه باشد که عکاس فراموش کرده تاریخ را در منوی دوربین خود تغییر دهد (من به خوبی با این موضوع آشنا هستم چون اولین کاری که انجام می دهم تنظیم زمان و تاریخ دوربین است). مورد دیگر افزودن جزئیات دیگری است که ثبت نشده، برای مثال، زمانی که شما از یک لنز قدیمی با فوکوس غیر اتوماتیک استفاده کرده اید.

بعضی از نرم افزارهای نمایشگر عکس و پایگاه داده (مانند Expression Media) شامل امکان برای تغییر عنوان، تاریخ و زمان عکس است که بیشترین کاربرد را برای عکاسان دارد.

به اضافۀ اینکه نرم افزارهای دیگری هم برای این کار وجود دارد، ولی چون کار با آن ها مشکل است، همۀ عکاسان از آن استفاده نمی کنند. اما اگر شما با آنمشکلی ندارید این سریع ترین راه برای حصول این منظور است. یکی دیگر از این نرم افزارهای Opanda Power Fediting است. به هر شکل چون نرم افزارهای جدید و توانا رو به رشد و تولید هستند، بهتر است مرتباً این مسأله را بررسی کنید.


 

تغییر تاریخ در نرم افزارهایی مانند Expression Media امکان پذیر است.

 

نرم افزار EWIFRenamer، یک نرم افزار اشتراکی است که کار با آن بسیار راحت است.

 

با نرم افزار EXIFutils به سرعت می توان دادههای فایل EXIF را تغییر داد. البته کار با آن راحت نیست ولی نرم افزار قدرتمندی است.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت