چاپ اولین عکس به روش صفحه نقره ای "داگروتیپ"

بستن


نخستين كسي كه عكس را به روش صفحه نقره اي " داگروتيپ " چاپ كرد

 
نخستين آغازگران عكاسي در ايران ، از كشورهاي روسيه ، فرانسه ، اتريش و ايتاليا بودند كه در مدرسه دارالفنون نيز تدريس مي كردند.

عكاسي نيز پس از 1860  در برنامه هاي درسي دارالفنون گنجانده شد.

نخستين خارجي كه در ايران با روش صفحه نقره عكسبرداري كرد ديپلمات جوان روسي به نام نيكلاي پاولوف بود.

پس از وي ژول ريشار فرانسوي نيز كه در حدود سالهاي 1846-1844  به ايران آمد با اين روش عكسبرداري كرد و سپس دارالفنون به تدريس زبان فرانسه پرداخت. وي پس از آنكه دين اسلام را برگزيد ، نام " ميرزا رضا خان " را براي خود انتخاب كرد.

" كرشيش " اتريشي معلم توپخانه دارالفنون و فوكتي ايتاليايي نيز از نخستين كساني بودند كه دست به تجربياتي اندك در عكاسي زدند.در كتاب المآثروالآثار تأليف محمد حسن خان اعتماد السلطنه كه به سال 1307 قمري تأليف يافته است مطلبي با عنوان ترويج علم و عمل عكس به اين شرح آمده است كه خالي از خطاي تاريخي در برشمردن وقايع صحيح تاريخ عكاسي ايران نيست:

" علم عكاسي كه از شعب علوم طبيعي است ، در اين عهد « ناصري » جاويد مهد ، رواج گرفته و انتشار يافت.اگرچه نمونه آن در اواخر سلطنت مرحوم محمد شاه به دست ريشارخان سرتيپ ، معلم زيان فرانسه و انگليسي ارائه شد ، اما اصل شياع و تكميل اين صنعت و انتشار عمل عكس را كه مسيو ريشارخان آورده و بر روي صفحه نقره اي مي انداختند ، اسمش را داگروتيپ مي گفتند به اسم شخصي است كه مخترع آن بود. اينك شماره اساتيد عكاسي و مواقع عكاسخانه ها در دارالخلافه طهران و ساير بلاد معظمه ايران صعوبت و اشكالي به كمال دارد "

بدين ترتيب مي توان گفت كه عكاسي در اواخر حكومت محمد شاه قاجار يعني در سالهاي قبل از 1264 قمري كه ناصرالدين شاه قاجار به سلطنت رسيد به ايران وارد شده است.درست بعد از سه سال كه از اختراع عكاسي به روش داگروتيپ در فرانسه گذشته بود ، اين پديده نوظهور به كشور ايران راه پيدا كرد.

عكاسي ، پس از به سلطنت رسيدن ناصرالدين شاه با توجه به اشتياق فراوان شاه ، دوران پيشرفت و تعالي خود را تا مرزهاي هنر گسترش داد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت