نخستين مقاله در مورد هنر عكاسي به زبان فارسي

بستن


نخستين مقاله در مورد هنر عكاسي به زبان فارسي

 
در سال 1319 هجري قمري يعني حدود شصت سال بعد از پيدايش هنر عكاسي در ايران ، براي اولين بار مقاله اي تحت عنوان "آقا احمد ما عكاسي مي كند" در كتابي به نام سفينه طالبي كه به كتاب احمد معروف است ، توسط " عبدالرحيم بن ابوطالب نجار تبريزي " چاپ و منتشر شد كه به زباني ساده و همه فهم ، نكات علمي و فني عكاسي را به شكلي كه در آن زمان رايج بود در قالبي داستان گونه تشريح مي نمود.

در قسمتي از اين مقاله آمده است :" احمد آنها را استمالت مي كند كه روي كرسي بنشاند و عكس بردارد. هيچكدام راضي نمي شدند ... بالاخره ، ماهرخ راضي شده به كرسي نشست.احمد گفت حركت نكن .... و بعد رفت سرپوش ماهوت دستگاه عكاسي را برداشت و نگاه كرد كه ماهرخ چطور نشسته است.بعد يكدفعه پايش را به زمين زد و دستش را تكان داد و همانطور سرپوشيده صدا نمود : خانم آرام باش مرا معطل نكن.ماهرخ گفت : من حركت نمي كنم.احمد گفت : دروغ مي گويي.تا ماهرخ اين حرف قبيح را از برادرش شنيد از كرسی پايين آمد و تغيير نمود كه احمد چرا نسبت دروغگويي به من داد. ... احمد گفت : چون ماهرخ را از همه زياده دوست دارم ، مي خواستم عكس او را بردارم و نشاندم به كرسي رفتم نگاه بكنم ديدم معلق نشست ... و عمل مرا ضايع كرد ..."

در اينجا نويسنده اين مقاله در تشريح دوربين عكاسي ، آن را چنين توصيف نمود : " دستگاه عكاسي كه كاميراوبسكور باشد قوطي مربعي است نصفش ثابت و نصف ديگرش را به واسطه پرده هاي فنري مي شود قصير و طويل نمود.در سر سه پايه منصوب است.داخل آن را رنگ سياه زده اند و از تابش روشنايي محفوظ ميدارند.شيشه مدوري در منظره آن نسب شده است ، سرپوشي و پيچي دارد كه به واسطه آن شيشه را قبض و بسط مي دهند آن را شيشه جامعه گويند. ذرات شعاع جمع شده منكسراً به شيشه جاذبه كه در مقطع اندروني قوطي مربع است ، مي رسد و در انجا صورت مي بندد ...

"اين مقاله به تحقيق اولين مقاله اي است كه به زبان فارسي نوشته شده و داراي جنبه آموزشي مي باشد و چهارده سال پس از انتشار آن ، يعني در سال 1313 هجري قمري اولين كتاب علمي و آموزشي توسط مسيو پاپاريان انتشار يافت كه طي آن تشريح فني كاملي از وسائل و تكنيكهاي عكاسي و ظهور فيلم و چاپ عكس به دست آمده و از نظر تاريخي براي كساني كه بخواهند درباره تاريخ عكاسي ايران مطالعه و تحقيق بنمايند جالب و با ارزش است.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت