سرعت شاتر و کارایی آن

بستن


سرعت شاتر و کارایی آن

 

يكي از عناصر مهم در ثبت يك تصوير سرعت شاتر است.

اين عامل كنترل كننده زمان ورود نور به دستگاه دوربين است.

اين كنترل كننده اكثراً از يك صفحه پلاستيكي ساخته شده كه با باز و بسته شدن مقدار نور را بر روي صفحه ديجيتال ( يا فيلم در دوربين هاي آنالوگ ) تنظيم مي كند.اين صفحه با فشار دادن دكمه شاتر باز مي شود و در تنظيم خودكار و بعد از اكتساب مقدار نور به مقدار كافي بسته مي شود.

زماني كه بيشتر با دوربين و كار با آن آشنا شويد صداي ناشي از اين باز و بسته شدن ( كليك ) را تشخيص مي دهد و به واسطه شتاب يا كندي آن متوجه خواهيد شد كه چه ميزان نوردهي براي ثبت يك تصوير نياز خواهيد داشت.

اندازه گيری سرعت شاتر

سرعت شاتر بر اساس ثانيه انجام مي گيرد.براي مثال 4 دهم معادل 4 ثانيه  و 4/1 معادل يك چهارم ثانيه است.علامت اختصاري B  نيز در بسياري از دوربين ها بدين معناست كه شاتر دوربين تا زماني كه عكاس دوباره دكمه شاتر را فشار دهد باز خواهد ماند.

اندازه گيری سرعت شاتر

در اين عكس دو كنترل كننده نور يعني دريچه ديافراگم ( فلش سمت راست )

و سرعت شاتر ( فلش سمت چپ ) بر روي صفحه نمايش دوربين هاي ديجيتال نشان داده شده است.

شاتر

شاتر (shutter)

 سرعت پایین شاتر

 زماني كه شاتر دوربين در كمتر از 1/60  بسته مي شود اصطلاحاً آن را شاتر كند يا طولاني مي نامند.در اين حالت دوربين با نوردهي طولاني تصوير را ثبت مي كند.

 سرعت بالای شاتر

اين اصطلاحي است كه به سرعت شاتر بالاي 1/500 داده مي شود.در اين حالت صفحه شاتر با سرعت زياد باز و بسته مي شود و به عكاس اين امكان را مي دهد كه سوژه را ايستا و ثابت به ثبت برساند.

 سرعت شاتر

شاتر با سرعت پایین (تصویر بالا)

و شاتر یا سرعت بالا (تصویر پایین)

 يك نكته:

 بايد به خاطر داشته باشيد كه ثبت عكس هاي واضح بدون سه پايه ( بر روي دست ) بنا به اندازه لنز متفاوت است.براي مثال زماني كه لنز 300 ميليمتري را سوار بر بدنه دوربين مي كنيد تا سرعت 1/300  و بالاتر مي توانيد بدون سه پايه عكاس هايي فاقد لرزش هاي ناشي از دست داشته باشيد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت