انواع لنز دوربین دیجیتال

بستن


انواع لنز دوربین دیجیتال

 

انواع لنز دوربین دیجیتال

 

لنزهاي عكاسي را مي توانيم به پنج گروه متفاوت تقسيم كنيم :

 1- لنز نرمال

 2- لنز زاویه باز

 3- لنز تله فوتو

 4- لنز زوم

 5- لنزهای ویژه

انواع لنز دوربین دیجیتال2

 1- لنز نرمال

 

لنز نرمال

لنز نرمال لنزي است كه فاصله ها ، اندازه ها و نسبت هاي موضوع عكس را همانند چشم انسان ضبط مي كند.به عبارت ديگر پرسپكتيو لنز نرمال شبيه به ديد انسان است.

زاويه ي ديد لنز نرمال بين 42 تا 48 درجه مي باشد.فاصله ي كانوني لنز نرمال در دوربين هايي با قطع هاي متفاوت ، متغير بوده و برابر با قطر دايره ي محيط بر كادر فيلم مورد استفاده است.

اين قانون در شرايطي صادق است كه كادر تصوير ما مربع باشد.در صورت مستطيل بودن كادر فيلم ، بايد دايره اي را در نظر بگيريم كه هر ضلع مربع محاط در آن با ضلع بزرگ ( طول ) مستطيل كادر ما برابر باشد.به عبارت ديگر در اين حالت فاصله ي كانوني لنز نرمال ، برابر است با قطر دايره ي محيط بر مربعي كه يك ضلع آن با طول مستطيل تصوير ما برابر است.

2- لنز تله فوتو

لنز تله فوتو

لنز تله فوتو لنزي است كه فاصله ي كانوني آن بزرگ تر و زاويه ديد آن از لنز نرمال كوچك تر است و در نتيجه باعث مي شود كه موضوع بزرگ تر و نزديك تر به نظر برسد.

در اين نوع لنز فاصله هاي بين اجزاء موضوع در عمق به هم فشرده شده و هرچه لنز قوي تر باشد اين حالت فشردگي نيز تشديد مي شود.

زاويه ي ديد لنزهاي تله فوتو از 40 درجه به پايين مي باشد.

 3- لنز زاويه باز يا وايد انگل

 

لنز زاويه باز يا وايد انگل

لنز زاويه باز لنزي است كه فاصله ي كانوني آن كمتر و زاويه ديدش از لنز نرمال بيشتر است و در نتيجه موضوع عكس در تصوير حاصل از اين لنز كوچكتر و دورتر به نظر مي رسد.

فاصله ي نقاط موجود در عمق تصوير بيشتر شده و هرچه موضوع به لبه ها نزديك تر باشد ، نسبت اندازه هاي آن بزرگتر و هرچه از آن دورتر باشد ، كوچكتر به نظر مي رسد.هرچه فاصله ي كانوني يك لنز وايد كوتاه تر باشد ، اين خاصيت تقويت مي شود.

زاويه ي ديد لنز وايد از 50 تا 110 درجه مي باشد.

4- لنز زوم

 

لنز زوم

لنز زوم ، لنزي مركب با فاصله ي كانوني متغير است كه بر اساس دامنه ي تغيير فاصله ي كانوني خود شناخته مي شود.

اين دامنه مي تواند از فاصله كانوني يك لنز وايد تا يك لنز تله را پوشش دهد ( لنز زوم 200 – 28 ) و يا اين كه از فاصله ي كانوني يك لنز تله آغاز و به يك تله ديگر محدود شود ( لنز زوم 300 – 80 )

تصوير حاصل از اين لنزها معمولاً نسبت به تصوير لنزهاي ثابت از كيفيت پايين تري برخوردار است و همچنين لنز زوم به دليل پيچيدگي ساختمان ، افت نوري زيادي دارد.

در اين لنزها به طور معمول قدرت نوري را به جاي F-stop با T-stop كه در واقع همان قدرت نوري لنز با احتساب مقدار افت نور آن است نشان مي دهند.

5- لنزهاي ويژه

لنزهاي ويژه

 لنزهاي ويژه لنزهايي هستند كه براي كارهاي خاص ساخته شده اند. اين لنزها انواع گوناگوني دارند كه در اين جا تنها به نمونه عمومي تر از آنها مي پردازيم :

 الف- لنز ماكرو

 براي عكس برداري از فاصله هاي نزديك مورد استفاده قرار مي گيرند.

 ب- لنز ميكرو

 به منظور عكاسي به وسيله ي ميكروسكوپ و در مواقعي به كار مي رود كه نياز به صدها بار بزرگنمايي داريم.

 ج- لنز تله فوتوي آينه اي

 اين لنز تمام ويژگي هاي يك لنز تله ي معمولي را داراست با اين تفاوت كه براي كوچك كردن اندازه ي آن ، بويژه در لنزهايي با فاصله ي كانوني 500  تا  2000  ميلي متر ، از يك مكانيزم آينه اي استفاده كرده و با چند بار انعكاس نور داخل لنز ، يك فاصله ي كانوني بلند را در حالي بوجود مي آورند كه لنز از نظر فيزيكي از طول كمتري برخوردار است.

 د- لنز سوپر وايد انگل

 داراي فاصله ي كانوني كوتاهتر از لنزهاي وايد معمولي بوده و زاويه ي ديدي بين 120 تا 170 درجه دارد.

 ه- لنز فيش آي (Fish Eye) يا چشم ماهي

لنز فيش آي (Fish Eye) يا چشم ماهي

عدسي هاي Fish Eye داراي زاويه ديد بسيار گسترده اي هستند.( اكثراً حدود 180 درجه و گاهي حتي تا 220 درجه ) يعني هنگامي كه با آن عكاسي ميكنيد حتي قسمتي از پشت سر شما نيز در عكس ديده خواهد شد.اين لنزها تصاوير را توام با پيچ خوردگيهاي زيبا و دلپذير و به صورت دايره ثبت ميكنند كه انسان از تماشاي آنها سير نمي شود.فتصله كانوني عدسيهاي چشم ماهي براي دوربين هاي 135 از 6 ميليمتر شروع شده و به 15 ميليمتر ختم مي شود.عمق ميدان اين نوع لنز بقدري زياد است كه احتياجي به تنظيم فاصله ندارد !

 و- لنزهاي فيكس

 رنج اين لنزها از 15 م م شروع ميشه و در كانن تا 1200 م م و در سيگما تا 800 م م ختم ميشود.اين لنزها داراي ديافراگم بزرگي هستند و تا 200 و 300 م م حتي ديافراگم 2.8 رو نيز دارند.اين لنزها امكان استفاده از شاترهاي سريع رو در نور كم فراهم ميكنند.

 ز- لنزهاي فيكس پرتره

 از اين لنزها براي عكاسي از پرتره استفاده ميكنند.رنج اين لنزها از 85 م م تا 200 م م است كه بيشترين استفاده آن رنج 135 م م است.البته از لنزهاي زوم هم براي اين كار استفاده ميكنند اما اين لنزها داراي كيفيت برتري نسبت به بقيه لنزها هستند.رابطه ي لنز و عمق ميدان بين فاصله ي كانوني لنز و عمق ميدان تصوير يك رابطه ي معكوس وجود دارد؛ هر چه فاصله ي كانوني لنز بيشتر مي شود ، عمق ميدان تصوير حاصل از آن كاهش مي يابد.

 نكته ها :

 زماني كه از لنز تله براي عكاسي استفاده مي كنيد بايد بيشتر دقت كنيد و دوربين را كاملاً ثابت نگه داريد.

 از لنز وايد بايد زماني استفاده كنيد كه در فضاي محدودي مانند اتاق قرار داريد و نمي توانيد به اندازه كافي عقب برويد تا از منظره اي كه از پنجره ديده مي شود عكس بگيريد و يا مي خواهيد در عكس خود عمق و حالت سه بعدي را با اغراق نمايش دهيد.

 وقتي كه از يك لنز زوم استفاده مي كنيد بايد سرعت شاتر خود را بالا ببريد اين عمل باعث محدود شدن نور ورودي به سنسورهاي دوربين مي شود ولي در عوض اثر لرزش در عكس كمتر مي شود و مي توانيد بدون احتياج به سه پايه عكس بگيريد.

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت