مكانيزم ثبت تصوير در دوربينهای ديجيتال

بستن


مكانيزم ثبت تصوير در دوربينهای ديجيتال :

 

در ابتدا عكاس ، دوربين را به سمت سوژه مورد نظر مي گيرد و به كمك زوم اپتيكال تصوير را به اندازه دلخواه بزرگ يا كوچك مي كند يا به تعبير ديگر ، زاويه و ميدان ديد دوربين را باز و بسته مي كند تا به كادر مطلوب برسد.

سپس عكاس دكمه شاتر را به آرامي تا نيمه فشار مي دهد. دكمه شاتر همان دكمه اي است كه عمل عكس گرفتن را انجام مي دهد.

در دوربين هاي معمولي غير ديجيتال دكمه شاتر فقط يك كار انجام مي دهد و آن هم باز و بسته كردن شاتر يا دهانه ديافراگم جهت وارد كردن نور به داخل دوربين.اما در دوربين هاي ديجيتال معمولاً اين دكمه دو كار انجام مي دهد.وقتي دكمه شاتر را تا نيمه راه فشار مي دهيم ، قبل از آنكه نوبت به باز و بسته شدن ديافراگم و ثبت تصوير برسد ، عمل فوكوس خودكار انجام مي شود.در اين مرحله مقدار نور تابيده شده روي حسگر دوربين اندازه گيري مي شود و بلافاصله پردازشگر دوربين مقدار مناسب براي اندازه ديافراگم و سرعت باز و بسته شدن شاتر را محاسبه مي كند.

فوكوس موفقيت آميز روي سوژه معمولاً به وسيله بوق و نشان دادن علائم تصويري خاص به اطلاع عكاس مي رسد و در صورت تمايل ، وي مي تواند دكمه شاتر را تا انتها فشار دهد تا عكس گرفته شود.

در اين لحظه سنسور دوربين به كار مي افتد و نور تابيده شده را تا زمان بسته شدن شاتر به الكتريسيته تبديل مي كند.سپس بار الكتريكي ذخيره شدن در سنسور اندازه گيري و يك سيگنال ديجيتالي بر حسب مقدار بار هر پيكسل براي پردازشگر دوربين ارسال مي شود.پردازشگر دوربين نيز به نوبه خود با ارزيابي مقدار سيگنال به دست آمده از هر پيكسل به مقدار هر يك از رنگ هاي سه گانه سبز ، قرمز و آبي در تصوير پي مي برد.

پس از تكميل اين مرحله تصوير گرفته شده روي صفحه LCD  دوربين قابل نمايش است.البته ممكن است قبل يا حين نمايش تصوير خروجي عمليات فشرده سازي تصوير و تبديل آن به فرمت رايج JPEG  انجام شود تا حجم فايلي كه قرار است روي حافظه دوربين ذخيره شود كاهش يابد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت