مدهای فلاش و تأثير پذيری فلاش

بستن


مدهای فلاش و تأثير پذيری فلاش

 

بيشتر دوربين هاي ديجيتال براي فلاش از تنظيم خودكار استفاده مي كنند.

اگر نور سنج دوربين تشخيص دهد كه نور محيط براي عكاسي كافي نيست دوربين فلاش را روشن مي كند.

بايد بدانيد كه اين گزينه هميشه بهترين انتخاب نيست. در اينجا مثالهايي براي برد فلاش آورده شده كه به شما كمك مي كند كه بدانيد در هر شرايطي چكار كنيد.

  • در يك اتاق خيلي بزرگ بدون اين كه سوژه اي در برد فلاش واقع شده باشد ، دوربين را ثابت كنيد و فلاش را خاموش نماييد.اما اگر سوژه از 3-4  متر به دوربين نزديك تر بود فلاش مي تواند موثر باشد.
  • گزينه ديگر استفاده از فلاش تأخيري Slow Sync است كه در اين حالت بايد دوربين را روي سه پايه ثابت نماييد ، در اين مد دوربين سوژه را با فلاش روشن مي كند و پس زمينه را با بازنگه داشتن بيشتر ديافراگم.
  • در فضاي باز : در اين حالت نيز اگر سوژه در برد فلاش قرار ندارد فلاش را خاموش نماييد.استفاده از فلاش دوربين را مجبور مي كند كه از سرعت هاي شاتر خاصي ( 30/1-60/1 ) استفاده نمايد و اين سرعت شاتر احتمال زيادي دارد كه براي منظره شما مناسب نباشد.
  • آتش بازي : استفاده از فلاش براي عكاسي از منظره آتش بازي بعيد به نظر مي رسد كه اثري در عكس داشته باشد.ولي اينطور نيست ! استفاده از فلاش اين مزيت را دارد كه جلوي پايين آمدن سرعت شاتر بخاطر تاريك بودن محيط گرفته شود و عكس بهتري از آتش بازي ثبت شود !
  • پرتره : گرفتن عكسهاي پرتره خوب با استفاده از فلاش سرخود دوربين كار بسيار مشكلي است.حتي با استفاده از سيستم كاهش قرمزي چشم ، نور فلاش  بسيار تك بعدي و نامطلوب است.بجاي استفاده از فلاش سعي كنيد عكس را در نور روز يا با نورپردازي در محيط بگيريد.براي اصلاح نور از تراز سفيدي دوربين استفاده كنيد و قبل از گرفتن عكس دوربين را ثابت كنيد ( روي سه پايه يا جاي ديگر ).همگامي كه نور محيط براي عكس مناسب بود از فلاش اجباري براي روشن كردن سوژه و درخشان كردن آن استفاده كنيد.
  • عكاسي از درون ماشين يا پنجره : اگر شيشه باز نباشد نور فلاش پس از برخورد به شيشه به درون دوربين برخواهد گشت.بهتر است آن را خاموش كنيد.

زماني را به خاطر آوريد كه كودكي كوچك بوديد و بر روي چمنها بازي مي كرديد ! وقتي كه بقدر كافي به زمين نزديك شويد تعدادي زيادي از مخلوقات را مي بينيد كه قبل از آن حتي فكر نمي كرديد آنها وجود خارجي داشته اند.

امروز شايد نخواهيد در حياط منزلتان بروي شكم دراز بكشيد و لباسهايتان را كثيف كنيد.اما اگر close up  دوربين خود را فعال كنيد و سعي در كشف دنياي خود با جزئيات بيشتر ( ابعاد كوچكتر ) داشته باشيد ، عكسهاي تر و تازه اي جايزه شما خواهد شد كه قبلاً هيچگاه آنها را تجربه نكرده بوديد.

فقط در دوربين خود به دنبال آيكون close up يا macro mode بگرديد كه معمولاً اين آيكون با سمبل يك گل نشان داده مي شود ، آن را فعال كنيد و به اندازه اي كه دوربين شما اجازه مي دهد به سوژه خود نزديك شويد.بعد از اينكه سوژه را پيدا كرديد ، دكمه شاتر را تا نصفه پايين نگه داريد تا اين فرصت را به دوربين بدهيد كه روي تصوير زوم كند سپس دكمه را تا انتها فشار دهيد تا عكس گرفته شود.زمانيكه از مود close up  استفاده مي كنيد دامنه تصوير شما بسيار كم عمق خواهد بود ، بنابراين روي قسمتي از تصوير زوم كنيد كه براي شما مهمتر است و اجازه دهيد بقيه قسمتهاي تصوير تار بيفتد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت