کاربرد خطوط افقی، عمودی و قطری در عکس

بستن


کاربرد خطوط افقی، عمودی و قطری در عکس

 

شما بايد به چشمانتان ديدن خطوط و اشكال درون يك عکس را بياموزيد.

اين ها قالب هاي بنيادي عكس شما هستند و هر كدام توانايي اين را دارند كه عكس شما را زيبا ساخته و پيام شما را برسانند.

مثلاً خطوط افقي ، دقيقاً مانند شخصي كه در دور دست دراز كشيده است ، به عكس حس آرامش مي دهند و خطوط عمودي ، مانند درختان و آسمان خراش ها ، حس تحرك بيشتري به عكس مي دهند.

مخصوصاً وقتي كه عكس جهت تأكيد در ارتفاع ، با كادر پرتره گرفته شود.

از همه مهم تر، خط قطري است.اين همان خطي است كه نگاه بيننده را قطع مي كند و آن را به سمت عكس مي كشد.اين خط مي تواند عمق حركت نگاه را بسازد و به يك صفحه مسطح زندگي بخشد.

خطوط افقی : اين خطوط ، آرام ترين خطوط تصوير هستند و به عكس آرامش مي دهند.اگر خط افق را در مركز و آسمان و زمين را به مقدار مساوي در كادر قرار دهيد ، عكس بي روح و خسته كننده اي به وجود مي آيد ، اما اين تمرين خوبي است كه مهمترين عنصر عكس را بيابيم و خط افق را به گونه اي قرار دهيم تا بيشترين تأكيد را روي آن عنصر داشته باشد.

مثلاً براي عكس گرفتن از يك غروب زيبا ، كه پر از نورها و ابرهاي خيره كننده است ، كافيست يك سوژه جالب را به صورت ضد نور در پايين كادر جا داده ، آنگاه خطوط افقي ( مانند خط يك موج شكن ) را به گونه اي قرار دهيم تا به عكس ريتم دهد.همين خطوط افقي مي توانند سوژه يك عكس ديگر نيز باشند.

خطوط عمودی : اين خطوط ، خطوطي قوي و پرتحرك هستند كه با تركيب آنها با خطوط افقي مي توانيم به نتايج جالبي برسيم.وقتي كه به خطوط عمودي فكر مي كنيم ، ناخودآگاه به ياد درختان ، ساختمان ها و مردم مي افتيم.اگر بخواهيم روي ارتفاع و عظمت آنها تأكيد كنيم ، بهتر است كه از كادر عمودي استفاده كرده و يا با انتخاب يك كادر افقي، قسمت بالا و پايين خطوط عمودي را از كادر خارج كنيم.

خطوط قطری : اين خطوط جالب ترين و مهيج ترين خطوط كادر هستند و مي تواند نگاه را به سرعت به محل سوژه در عكس حركت دهند تا بيننده توجه زيادي به سوژه داشته باشد.از دو نيم كردن تصوير ، با عبور يك خط قطري از ميان آن بپرهيزيد ، چون عكس تحرك خود را از دست ميدهد.بهتر است بدون محدود كردن كادر عكس ، يك خط قطري  داشته باشيم كه از كنار يك گوشه رد شود و به كنار گوشه ديگر عكس برسد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت