قانون یک سوم در عکاسی چیست

بستن


قانون یک سوم در عکاسی چیست

 

قانون يك سوم ها : با اينكه گاهي اوقات نياز است كه سوژه در مركز كادر قرار گيرد ، اما مي توان با قرار ندادن سوژه در مركز ، چشم بيننده را اطراف عكس چرخاند و عكسي با تعادل بيشتر و قدرت بيشتر ايجاد كرد.

وقتي سوژه اي را در مركز تصوير قرار مي دهيم ، چشم در مركز تصوير نگه داشته مي شود و عكس به نظر تخت مي رسد.اين كار دقيقاً همان تكنيكي است كه بايد به كار بريد تا يك تصوير انتزاعي بسازيد و يا يك صحنه واقعي را معرفي كنيد.

اما مي توانيد به كادر بندي خود با انتقال زيركانه نقطه كانوني ، قدرت ببخشيد.يكي از پركاربرد ترين قوانين براي جهت دادن به نگاه بيننده ، قانون يك سوم هاست كه قرن ها پيش توسط نقاش ها ابداع شده است و شما مطمئناً راجع به اين قانون چيزهايي شنيده ايد.فرض كنيد عكس شما توسط دو خط عمودي و دو خط افقي به 9 قطعه مساوي تقسيم شده است ، با قرار دادن سوژه يا نقطه كليدي عكس در نزديكي نقاط برخورد اين خطوط ( نقاط طلايي ) ، نگاه بيننده به سمت عكس هدايت شده و تصوير متعادل تري ايجاد مي شود و شما تعجب مي كنيد كه چگونه موضوع هاي كوچك در صحنه هاي بزرگ غالب خواهند بود.

قوانين را بشكنيد : هر عكسي نبايد از قانون يك سوم ها تبعيت كند ، زيرا در اين صورت شما خلاقيت خود را از دست داده ايد.گاهي لازم است كه سوژه را در مركز تصوير قرار ندهيد تا نگاه در اطراف كادر حركت كند ، اما گاهي نيز احتياج است كه سوژه را در مركز كادر نگه داريد تا چشم بيننده در مركز تصوير نگه داشته شود.

فرض كنيد كه شما به سفري سياحتي رفته ايد و ناگهان يك شير به سمت شما مي آيد ، با قرار دادن شير در مركز تصوير ( به دليل اينكه از نقطه فوكوس مركزي استفاده كرده ايد ) تمام تحرك عكس را گرفته ايد.اما اگر شير مستقيماً به سمت شما نگاه مي كند ، با قرار دادن شير در مركز تصوير ميتواند زيبا باشد.

كلوز آپ ها : قانون يك سوم ها براي هر موضوعي مي تواند صادق باشد و محدود به مناظر طبيعي نيست و ميتوان از آنها براي گلها ، چهره ها و تصاوير ماكرو نيز استفاده كرد.

با وجودي كه عكس گل ، قانون يك سوم ها را رعايت نكرده است ، اما با قراردادن سوژه در مركز عكس ، يك تصوير متعادل به وجود آمده است.گل قرمز رنگ ، چشم رابه سمت نقطه كانوني هدايت ميكنند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت