چند توصیه برای گرفتن عکسهای تکی

بستن


چند توصیه برای گرفتن عکسهای تکی

 

فرض كنيد از يك تك درخت در منطقه بياباني يك عكس اتفاقي مي گيريد.اين عكس اگر خيلي ممتاز و عالي نباشد ، حداقل يك عكس جالب و زيبا خواهد بود و يا غروب آفتاب كه پرتوهاي نارنجي اش ابرها را روشن و زيبا كرده است ف اما چه چيزي براي گفتن دارد؟من فكر مي كنم براي اينكه يك عكس موفق باشد بايد چيزي در صحنه بصورتي معنادار با عكاس حرف بزند ، حتي اگر چيزي باشد كه فوري هم آشكار و قابل تشخيص نباشد.اشياي داخل صحنه بايد در ارتباط با هم معني پيدا كنند.عكاسي موثر بيان يك داستان در يك عكس است ، نه فقط ثبت ساده چيزي كه در زمان و مكان مشخصي وجود داشته است.

  • از هر كسي در محل كارش عكس بگيريد : اگر از يك كشاورز ، توليد كننده ، كارگر يا رئيس اداره عكس گرفته مي شود در همان جايي كه كار ميكند و ياپشت ميز خودش عكس بگيريد.هنگام عكاسي از افراد در محل كارشان ، اختيار عمل بيشتري داريد.مثلاً رئيس پشت ميز چوب گردوي بزرگش نشسته باشد ، مي تواند قدرت و پرستيژ آن فرد را نشان دهد با اين كار ضمن طبيعيت تر جلوه كردن عكس ، ميزان نفوذ و قدرت آن شخص را نيز به نمايش خواهيد گذارد يا عكس كشاورزي در حال كار در مزرعه كار و تلاش او را نشان مي دهد.
  • از تقاضا براي تغيير مكان اشياء براي گرفتن عكسي بهتر  نهراسيد : از بينش خود بهره جسته و اجزاء ناخواسته را از كادر عكستان حذف نمائيد.اگر در حال گرفتن عكسي پرتره يك شخص ، يك گروه ، در خانه يا محل كار هستيد ، ممكن است آنها بخواهند جيزهايي كه در اطرافشان است در عكس نشان داده شود.به هر حال قبل از گرفتن عكس ، بخوبي منظره داخل كادر دوربين را بررسي نمائيد تا چيزهاي ناخواسته را كه به عكس لطمه مي زند ، از صحنه حذف نمائيد.مواردي مانند يك پوستر نامربوط چسبيده به ديوار ، يك كتاب با عنوان خاص ، يك ابزار خاص و يا اشياي غير مربوط به موضوع يا هر چيز ديگر.از افراد بخواهيد كه براي گرفتن عكسي بهتر سر و ساماني به اشياء اطرافش بدهد و آنها را حذف نموده يا دورتر ببريد و يا مرتب كنيد.اگر بتوانيد به آنها توضيح دهيد چرا چنين تغييري براي بهتر شدن عكس مفيد است ، خود آنها با شما در اين جهت همكاري خواهند نمود.
  • كل كادر را پر نكنيد : براي اينكه بقيه افراد يا اشيايي كه در صحنه هستند در عكس نيفتند ، كل كادر را با سوژه مورد نظرتان پر نكنيد.اگر يك عكاس آماتور يا حتي با تجربه هستيد ، ولي سيستم ضد لرزش يا سه پايه نداريد ، گرفتن عكسهاي دقيق و بدون حركت خيلي سخت است به ويژه اگر زوم كرده باشيد.شما ممكن است فكر كنيد كه دقيقاً آنچه را كه مي خواهيد عكاسي كنيد در منظره ياب مي بينيد ، ولي وقتي عكس گرفته شد مي بينيد كه سوژه به يك سمت كادر بيشتر متمايل شده است و يا قسمتي از سوژه از كادر خارج شده است.فضاهاي خالي آرامش و تنفس را به موضوع ميدهد.
  • از افراد بخواهيد به هم نزديك شوند : وقتی می خواهید از یک گروه از مردم در حالت انجام کار یا تجمع عکس بگیرید، از آنها بخواهید تا حد ممکن به هم نزدیک شوند. همیشه مطمئن شوید صورت همه کام لا در عکس دیده می شود و کاری که انجام می گیرد دیده شود، حتماً شما نمی خواهید که با کادر بندیتان گوش کسی را ببرید یا نصف صورت یک نفر را در عکس گرفته شده با کادرتان بریده باشید. مطمئن شوید صورت همه کاملاً در کادر است. مواظب باشید کسی دزدکی در حین کار به دوربین نگاه نکند. مگر در عکس دسته جمعی یادگاری از شرکت کنندگان در یک مراسم.

بازی با زاویه ها عکس گرفتن از زاویه دید چشم یک انسان معمولی زاویه عادی است، مثلا عکاسی از یک گل از زاویه دید چشم خیلی جذاب نیست.

زیرا ما اشیا را از همان زاویه می بینیم اما پایین بردن دوربین تا جایی که دوربین هم سطح گل قرار بگیرد جذابیت بیشتری دارد یا حتی عکس گرفتن از پایین به بالا یک نگاه ویژه به گلها است. عکاسی مستقیم از بالا به پایین معمولا خوب است بخصوص برای گلهایی که خیلی نزدیک به زمین می رویند و یا برای حقیر نشان دادن سوژه کاربرد دارد. اگر می خواهید تمام اجزاء در وضوح باشند سعی کنید عمق میدان را بیشتر کنید. وقتی عکس یک کودک یا نوزاد را می گیرید، بطور طبیعی همانند بزرگسالان لنز دوربین را به سمت کودک نشانه می گیرید. ولی این شیوه باعث می شود تا کودک تحت الشعاع بزرگی اشیاء اطرافش قرار گیرد.

هنگام عکس گرفتن بنشینید یا زانو بزنید تا دوربین هم سطح چشمان کودک قرار گیرد برای نشان دادن شیب زمین دوربین را می توان کج کرد. زاویه چشم زاویه پایین زاویه بالا از پس زمینه های ساده استفاده نمایید. تمرکز بیننده عکس را روی سوژه اصلی متمرکز نمایید. وقتی قصد گرفتن یک پرتره را دارید، سعی نمایید برای جلوگیری از به هم زدن تمرکز بیننده از یک زمینه ساده استفاده نمایید. اگر عکسی را بگیرید که در مقابل یک زمینه درهم و برهم ایستاده است، چشم بیننده عکس در تمام نقاط سرگردان شده و بر روی سوژه اصلی تمرکز نخواهد داشت. عکس شما باید ابتدا تمرکز بیننده را بر روی سوژه جلب نماید و فقط بعد از آن به اطراف. به جای اینکه کل یک کوه را در پشت سر فرد بگیرید، طوری عکس بگیرید که بیننده بفهمد سوژه در یک کوهستان ایستاده است.

از قبل همه چیز را مهیا کنید. اگر می خواهید یک عکس رسمی از یک نفر بگیرید، سعی نمایید تا حد ممکن نور و محیط را از قبل آماده نمایید. در عکسهایی که بیرون استودیو و در محیط باز می گیرید، از قبل محل را تعیین نموده و آنجا را از اشیاء مزاحم، شاخه های خشک و ... پاک نمایید و شرایط نوری را آزمایش کنید. در عکسهای داخلی، پس زمینه و نور را تنظیم نموده و چند عکس آزمایشی با چند کتاب، یک عروسک، یک حیوان خانگی یا یک دوست و یا هر چیز دیگر به جای سوژه اصلی بگیرید. وقتی سوژه اصلی وارد می شود، حتما برای شما جالب نیست که منتظر بماند. هر چه سوژه شما کمتر انتظار بکشد، در هنگام عکاسی آرامش بیشتری خواهد داشت.

مواظب سایه سوژه روی دیوار باشید اگر سوژه مورد نظرتان برای عکاسی را می خواهید بدون ارتباط با فضا و اشیای اطراف بگیرید آنرا جلوی دیوار قرار ندهید به ویژه اگر می خواهید برای گرفتن عکس از فلاش هم استفاده نمایید، به جای قرار دادن سوژه اتان دقیقا مقابل یک سطح خالی مانند دیوار، آنها را از این سطوح دور نمایید. به غیر از حالتی که شما با استفاده از منعکس کننده های نور و فلاشهای خارجی می توانید نور را کنترل نمایید، در سایرموارد فلاش دوربین، سایه نامطلوبی از سوژه را روی دیوار تشکیل خواهد داد. این قضیه بخصوص در مورد دیوارها یا سطوح سفید یا دارای رنگ روشن بیشتر صدق می کند.

عکس برداری از منظره بر فیبا نزدیک شدن به فصل باران و یکی دو ماهی دیگر برف، مرور روشهای عکاسی از این پدیده های زیبای طبیعی حالی از لطف نیست. در این نوشته خلاصه مروری داریم بر چند تکنیک ساده و موثر عکاسی از منظره های برفی که امیدوارم برایتان جالب باشد. عکاسی از برف کار سختی است. به خاطر روشنایی زیاد برف، سیستم نورسنجی دوربین دچار خطا می شود و باعث میشود که عکسها به طور کلی تاریک تر از حد لازم شوند. راه حل چیست؟ جبران نوری خود را EV1 اضافه کنید و فلاش دوربین را در حالت فلاش اجباری قرار دهید!

در اینجا دو نمونه عکس از یک صحنه و تقریبا در یک زمان نشان داده شده است.

 نتیجه نهایی

بیشتر دوربین های دیجیتال حتی دوربین هایی که برای استفاده افراد مبتدی و به قیمت ارزان در بازار یافت میشوند تعداد زیادی توابع قابل استفاده دارند. با خرج کمی ابتکار می توانید عکسهایی بگیرید که برای بیننده ها این سئوال را مطرح می کند که: «این عکس با چه دوربینی گرفته شده است؟»

می توان هر پاسخی به این سئوال داد ولی اکنون شما می دانید که دوربین مسئول عکسهایی که گرفته شده، نیست.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت